Ocean State InvitationalProvidence, RI
4/9/2022

Male Teams

PL Team Code Pts
1 Dartmouth DART 177
2 Rhode Island URI 164
3 Brown BRWN 107
4 Bryant BRYT 91.5
5 UMass Amherst MASS 69
6 Northeastern NEU 16
7 RI Elite RI E 0.5

Female Teams

PL Team Code Pts
1 Dartmouth DART 192
2 UMass Amherst MASS 160
3 Rhode Island URI 116
4 Brown BRWN 91
5 Bryant BRYT 84
6 Northeastern NEU 43
7 UNAT-Rhode Island UNAT 8
8 Boston College BC 1

Men's

Event Entries Start List Performance List Results
1 Men's 100 Meters Entries Start List Performance List Results
3 Men's 200 Meters Entries Start List Performance List Results
5 Men's 400 Meters Entries Start List Performance List Results
7 Men's 800 Meters Entries Start List Performance List Results
9 Men's 1500 Meters Entries Start List Performance List Results
11 Men's 3000 Meters Entries Start List Performance List Results
14 Men's 110m Hurdles Entries Start List Performance List Results
15 Men's 400m Hurdles Entries Start List Performance List Results
17 Men's 4 x 100m Relay Entries Start List Performance List Results
19 Men's 4 x 400m Relay Entries Start List Performance List Results
21 Men's High Jump Entries Start List Performance List Results
23 Men's Pole Vault Entries Start List Performance List Results
25 Men's Long Jump Entries Start List Performance List Results
27 Men's Triple Jump Entries Start List Performance List Results
29 Men's Shot Put Entries Start List Performance List Results
31 Men's Discus Entries Start List Performance List Results
33 Men's Hammer Entries Start List Performance List Results
35 Men's Javelin Entries Start List Performance List Results

Women's

Event Entries Start List Performance List Results
2 Women's 100 Meters Entries Start List Performance List Results
4 Women's 200 Meters Entries Start List Performance List Results
6 Women's 400 Meters Entries Start List Performance List Results
8 Women's 800 Meters Entries Start List Performance List Results
10 Women's 1500 Meters Entries Start List Performance List Results
12 Women's 3000 Meters Entries Start List Performance List Results
13 Women's 100m Hurdles Entries Start List Performance List Results
16 Women's 400m Hurdles Entries Start List Performance List Results
18 Women's 4 x 100m Relay Entries Start List Performance List Results
20 Women's 4 x 400m Relay Entries Start List Performance List Results
22 Women's High Jump Entries Start List Performance List Results
24 Women's Pole Vault Entries Start List Performance List Results
26 Women's Long Jump Entries Start List Performance List Results
28 Women's Triple Jump Entries Start List Performance List Results
30 Women's Shot Put Entries Start List Performance List Results
32 Women's Discus Entries Start List Performance List Results
34 Women's Hammer Entries Start List Performance List Results
36 Women's Javelin Entries Start List Performance List Results

#1 Men's 100 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BARATTA, John Carlo FR Bryant10.96
2 BARJOLO, Nate FR Rhode Island10.81
3 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth11.10
4 CLARK, Ethan FR UMass AmherstNT
5 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth10.49
6 HOWARD, Tristen FR Rhode Island10.80
7 LI, Andrew FR Brown11.49
8 LOWE, Abayomi JR Brown11.43
9 LUCK, Connor SO Dartmouth11.48
10 MCMANUS, Patrick FR Brown11.18
11 O'CONNOR, Jolon SO Rhode Island10.75
12 SMITH, Aidan SO Bryant11.31
13 TAMBAH, Abraham SO Rhode Island10.84
14 WALSH, Patrick SO UMass Amherst11.06
15 WILSON, Alex SR Brown10.84
Total Entries: 15

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth 10.49 2021 Dartmouth Outdoor Invitational
2 O'CONNOR, Jolon SO Rhode Island 10.75
3 HOWARD, Tristen FR Rhode Island 10.80
4 BARJOLO, Nate FR Rhode Island 10.81 Black & Gold Invitational
5 WILSON, Alex SR Brown 10.84 UCONN Northeast Invite
6 TAMBAH, Abraham SO Rhode Island 10.84 UCONN Northeast Invite
7 BARATTA, John Carlo FR Bryant 10.96 High Point - Bob Davidson Memorial
8 WALSH, Patrick SO UMass Amherst 11.06 UMASS V ULowell / Northeastern
9 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth 11.10
10 MCMANUS, Patrick FR Brown 11.18
11 SMITH, Aidan SO Bryant 11.31 Bryant U vs American U, Brown U
12 LOWE, Abayomi JR Brown 11.43 2022 Colonial Relays
13 LUCK, Connor SO Dartmouth 11.48 UNH Wildcat Pre-Conference
14 LI, Andrew FR Brown 11.49 2022 Colonial Relays
15 CLARK, Ethan FR UMass Amherst NT

Start Lists

Section 1 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WALSH, Patrick SO UMass Amherst 11.06 UMASS V ULowell / Northeastern
2 TAMBAH, Abraham SO Rhode Island 10.84 UCONN Northeast Invite
3 BARJOLO, Nate FR Rhode Island 10.81 Black & Gold Invitational
4 O'CONNOR, Jolon SO Rhode Island 10.75
5 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth 10.49 2021 Dartmouth Outdoor Invitational
6 HOWARD, Tristen FR Rhode Island 10.80
7 WILSON, Alex SR Brown 10.84 UCONN Northeast Invite
8 BARATTA, John Carlo FR Bryant 10.96 High Point - Bob Davidson Memorial

Section 2 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 LI, Andrew FR Brown 11.49 2022 Colonial Relays
3 LOWE, Abayomi JR Brown 11.43 2022 Colonial Relays
4 MCMANUS, Patrick FR Brown 11.18
5 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth 11.10
6 SMITH, Aidan SO Bryant 11.31 Bryant U vs American U, Brown U
7 LUCK, Connor SO Dartmouth 11.48 UNH Wildcat Pre-Conference
8 CLARK, Ethan FR UMass Amherst NT

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Wind Pts HPL Note
1 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth 10.64 +2.5 10 1 (1)
2 O'CONNOR, Jolon SO Rhode Island 10.65 +2.5 8 1 (2)
3 HOWARD, Tristen FR Rhode Island 10.69 +2.5 6 1 (3)
4 TAMBAH, Abraham SO Rhode Island 10.74 +2.5 5 1 (4)
5 BARJOLO, Nate FR Rhode Island 10.94 +2.5 4 1 (5)
6 WILSON, Alex SR Brown 10.98 +2.5 3 1 (6)
7 BARATTA, John Carlo FR Bryant 11.04 +2.5 2 1 (7) 11.031
8 WALSH, Patrick SO UMass Amherst 11.04 +2.5 1 1 (8) 11.033
9 CLARK, Ethan FR UMass Amherst 11.07 +1.8   2 (1)
10 LOWE, Abayomi JR Brown 11.09 +1.8   2 (2)
11 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth 11.19 +1.8   2 (3) 11.189
12 LI, Andrew FR Brown 11.19 +1.8   2 (4) 11.190
13 SMITH, Aidan SO Bryant 11.30 +1.8   2 (5)
14 MCMANUS, Patrick FR Brown 11.32 +1.8   2 (6)
15 LUCK, Connor SO Dartmouth 11.59 +1.8   2 (7)

Finals Section: 1

Wind: +2.5

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth10.64 10
2 O'CONNOR, Jolon SO Rhode Island10.65 8
3 HOWARD, Tristen FR Rhode Island10.69 6
4 TAMBAH, Abraham SO Rhode Island10.74 5
5 BARJOLO, Nate FR Rhode Island10.94 4
6 WILSON, Alex SR Brown10.98 3
7 BARATTA, John Carlo FR Bryant11.04 2 11.031
8 WALSH, Patrick SO UMass Amherst11.04 1 11.033


Finals Section: 2

Wind: +1.8

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 CLARK, Ethan FR UMass Amherst11.07  
2 LOWE, Abayomi JR Brown11.09  
3 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth11.19   11.189
4 LI, Andrew FR Brown11.19   11.190
5 SMITH, Aidan SO Bryant11.30  
6 MCMANUS, Patrick FR Brown11.32  
7 LUCK, Connor SO Dartmouth11.59  


#2 Women's 100 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 ADESANYA, Patricia SO Bryant12.83
2 BERTARELLI, Ana SO Bryant12.68
3 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth11.92
4 FRENCH, Ciara JR Rhode Island12.94
5 HOFFER, Cori FR Dartmouth12.30
6 HOPE, Jasmine SO Bryant12.28
7 MARRINAN, Cecilia SO BrownNT
8 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth12.00
9 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst12.11
10 SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst12.20
11 STOKES, Jaiden SO Brown12.67
12 TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island12.03
Total Entries: 12

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth 11.92 Florida State Relays
2 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth 12.00
3 TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island 12.03 UCONN Dog Fight
4 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst 12.11 UMASS V Holy Cross / Merrimack
5 SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst 12.20
6 HOPE, Jasmine SO Bryant 12.28 High Point - Bob Davidson Memorial
7 HOFFER, Cori FR Dartmouth 12.30
8 STOKES, Jaiden SO Brown 12.67 2022 Colonial Relays
9 BERTARELLI, Ana SO Bryant 12.68 Black & Gold Invitational
10 ADESANYA, Patricia SO Bryant 12.83 Northeast Conference Championship
11 FRENCH, Ciara JR Rhode Island 12.94 UCF Black and Gold Invite
12 MARRINAN, Cecilia SO Brown NT

Start Lists

Section 1 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 STOKES, Jaiden SO Brown 12.67 2022 Colonial Relays
2 HOPE, Jasmine SO Bryant 12.28 High Point - Bob Davidson Memorial
3 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst 12.11 UMASS V Holy Cross / Merrimack
4 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth 12.00
5 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth 11.92 Florida State Relays
6 TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island 12.03 UCONN Dog Fight
7 SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst 12.20
8 HOFFER, Cori FR Dartmouth 12.30

Section 2 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
3 MARRINAN, Cecilia SO Brown NT
4 ADESANYA, Patricia SO Bryant 12.83 Northeast Conference Championship
5 BERTARELLI, Ana SO Bryant 12.68 Black & Gold Invitational
6 FRENCH, Ciara JR Rhode Island 12.94 UCF Black and Gold Invite

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Wind Pts HPL
1 HOPE, Jasmine SO Bryant 12.02 +1.2 10 1 (1)
2 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth 12.13 +1.2 8 1 (2)
3 HOFFER, Cori FR Dartmouth 12.27 +1.2 6 1 (3)
4 TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island 12.34 +1.2 5 1 (4)
5 SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst 12.37 +1.2 4 1 (5)
6 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst 12.43 +1.2 3 1 (6)
7 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth 12.49 +1.2 2 1 (7)
8 STOKES, Jaiden SO Brown 12.51 +1.2 1 1 (8)
9 BERTARELLI, Ana SO Bryant 12.53 +2.9   2 (1)
10 MARRINAN, Cecilia SO Brown 12.55 +2.9   2 (2)
11 ADESANYA, Patricia SO Bryant 12.76 +2.9   2 (3)
12 FRENCH, Ciara JR Rhode Island 13.03 +2.9   2 (4)

Finals Section: 1

Wind: +1.2

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 HOPE, Jasmine SO Bryant12.02 10
2 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth12.13 8
3 HOFFER, Cori FR Dartmouth12.27 6
4 TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island12.34 5
5 SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst12.37 4
6 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst12.43 3
7 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth12.49 2
8 STOKES, Jaiden SO Brown12.51 1


Finals Section: 2

Wind: +2.9

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 BERTARELLI, Ana SO Bryant12.53  
2 MARRINAN, Cecilia SO Brown12.55  
3 ADESANYA, Patricia SO Bryant12.76  
4 FRENCH, Ciara JR Rhode Island13.03  


#3 Men's 200 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst22.89
2 BARATTA, John Carlo FR Bryant22.28
3 CARDARELLI, Edward SO Bryant22.85
4 CREELEY, Liam SO Rhode Island21.71
5 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth21.48
6 KELLEY, Jack FR Brown22.45
7 LOWE, Abayomi JR Brown22.71
8 MANETTA, Joseph JR Rhode Island21.94
9 MARTENS, Bernd SO UMass AmherstNT
10 MCQUEEN, Anthony SR RI Elite22.30
11 ROSS, Jordan JR Rhode Island22.25
12 WALSH, Patrick SO UMass Amherst22.81
13 WILDBERG, Nils FR Dartmouth22.04
Total Entries: 13

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth 21.48 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
2 CREELEY, Liam SO Rhode Island 21.71 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
3 MANETTA, Joseph JR Rhode Island 21.94 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
4 WILDBERG, Nils FR Dartmouth 22.04 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Sunday)
5 ROSS, Jordan JR Rhode Island 22.25 Holy Cross vs. Rhode Island Men
6 BARATTA, John Carlo FR Bryant 22.28 High Point - Bob Davidson Memorial
7 MCQUEEN, Anthony SR RI Elite 22.30
8 KELLEY, Jack FR Brown 22.45
9 LOWE, Abayomi JR Brown 22.71
10 WALSH, Patrick SO UMass Amherst 22.81 Black and Gold Invite
11 CARDARELLI, Edward SO Bryant 22.85 Bryant U vs American U, Brown U
12 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst 22.89 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
13 MARTENS, Bernd SO UMass Amherst NT

Start Lists

Section 1 of 3

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 BARATTA, John Carlo FR Bryant 22.28 High Point - Bob Davidson Memorial
2 ROSS, Jordan JR Rhode Island 22.25 Holy Cross vs. Rhode Island Men
3 WILDBERG, Nils FR Dartmouth 22.04 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Sunday)
4 MANETTA, Joseph JR Rhode Island 21.94 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
5 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth 21.48 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
6 CREELEY, Liam SO Rhode Island 21.71 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships

Section 2 of 3

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
3 WALSH, Patrick SO UMass Amherst 22.81 Black and Gold Invite
4 LOWE, Abayomi JR Brown 22.71
5 MCQUEEN, Anthony SR RI Elite 22.30
6 KELLEY, Jack FR Brown 22.45

Section 3 of 3

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
4 MARTENS, Bernd SO UMass Amherst NT
5 CARDARELLI, Edward SO Bryant 22.85 Bryant U vs American U, Brown U
6 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst 22.89 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Wind Pts HPL Note
1 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth 21.37 +0.9 10 1 (1)
2 WILDBERG, Nils FR Dartmouth 21.54 +0.9 8 1 (2)
3 CREELEY, Liam SO Rhode Island 21.57 +0.9 6 1 (3)
4 KELLEY, Jack FR Brown 22.03 +0.6 5 2 (1)
5 BARATTA, John Carlo FR Bryant 22.20 +0.9 4 1 (4)
6 ROSS, Jordan JR Rhode Island 22.38 +0.9 3 1 (5)
7 LOWE, Abayomi JR Brown 22.59 +0.6 2 2 (2)
8 MCQUEEN, Anthony SR RI Elite 22.91 +0.6 0.5 2 (3) 22.905
8 CARDARELLI, Edward SO Bryant 22.91 +0.9 0.5 3 (1) 22.905
10 WALSH, Patrick SO UMass Amherst 23.19 +0.6   2 (4)
11 MARTENS, Bernd SO UMass Amherst 23.28 +0.9   3 (2)
12 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst 23.65 +0.9   3 (3)
MANETTA, Joseph JR Rhode Island DNS +0.9  

Finals Section: 1

Wind: +0.9

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 EPSTEIN, Myles FR Dartmouth21.37 10
2 WILDBERG, Nils FR Dartmouth21.54 8
3 CREELEY, Liam SO Rhode Island21.57 6
4 BARATTA, John Carlo FR Bryant22.20 4
5 ROSS, Jordan JR Rhode Island22.38 3
MANETTA, Joseph JR Rhode IslandDNS  


Finals Section: 2

Wind: +0.6

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 KELLEY, Jack FR Brown22.03 5
2 LOWE, Abayomi JR Brown22.59 2
3 MCQUEEN, Anthony SR RI Elite22.91 0.5 22.905
4 WALSH, Patrick SO UMass Amherst23.19  


Finals Section: 3

Wind: +0.9

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 CARDARELLI, Edward SO Bryant22.91 0.5 22.905
2 MARTENS, Bernd SO UMass Amherst23.28  
3 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst23.65  


#4 Women's 200 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BERTARELLI, Ana SO Bryant25.92
2 CAPOZZI, Christina SO Bryant27.01
3 COLLINS, Abigail SR UMass Amherst25.80
4 CUNNINGHAM, Emma SO Dartmouth25.51
5 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth25.08
6 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth26.99
7 HEADLEY-MAWASI, Sadai FR UMass Amherst25.39
8 HOENES, Elizabeth SO UMass Amherst26.00
9 HOFFER, Cori FR Dartmouth24.89
10 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst25.60
11 KURLAND, Heather FR UMass Amherst26.80
12 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst25.75
13 MARRINAN, Cecilia SO Brown25.40
14 NADIG, Jennifer FR UMass Amherst26.50
15 PIERRE, Daniella FR UMass Amherst25.55
16 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth25.12
17 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant29.07
18 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst25.20
19 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island27.00
20 SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst25.70
21 SELIGMANN, Delaney FR BrownNT
22 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern27.42
23 STOKES, Jaiden SO Brown25.30
24 URY, Brooke SO Brown27.35
Total Entries: 24

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 HOFFER, Cori FR Dartmouth 24.89 Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships
2 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth 25.08 2022 Boston University Bruce Lehane Scarlet and White Invite
3 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth 25.12 2022 Boston University Bruce Lehane Scarlet and White Invite
4 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst 25.20
5 STOKES, Jaiden SO Brown 25.30 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
6 HEADLEY-MAWASI, Sadai FR UMass Amherst 25.39
7 MARRINAN, Cecilia SO Brown 25.40 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
8 CUNNINGHAM, Emma SO Dartmouth 25.51 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
9 PIERRE, Daniella FR UMass Amherst 25.55
10 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst 25.60
11 SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst 25.70
12 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst 25.75
13 COLLINS, Abigail SR UMass Amherst 25.80
14 BERTARELLI, Ana SO Bryant 25.92 Black & Gold Invitational
15 HOENES, Elizabeth SO UMass Amherst 26.00
16 NADIG, Jennifer FR UMass Amherst 26.50
17 KURLAND, Heather FR UMass Amherst 26.80
18 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 26.99 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
19 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island 27.00
20 CAPOZZI, Christina SO Bryant 27.01 High Point - Bob Davidson Memorial
21 URY, Brooke SO Brown 27.35 Penn 10-Team Select
22 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern 27.42 UCF Black and Gold Invite
23 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant 29.07 MIT Gordon Kelly Invitational
24 SELIGMANN, Delaney FR Brown NT

Start Lists

Section 1 of 4

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HEADLEY-MAWASI, Sadai FR UMass Amherst 25.39
2 STOKES, Jaiden SO Brown 25.30 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
3 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst 25.20
4 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth 25.12 2022 Boston University Bruce Lehane Scarlet and White Invite
5 HOFFER, Cori FR Dartmouth 24.89 Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships
6 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth 25.08 2022 Boston University Bruce Lehane Scarlet and White Invite

Section 2 of 4

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst 25.75
2 SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst 25.70
3 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst 25.60
4 PIERRE, Daniella FR UMass Amherst 25.55
5 MARRINAN, Cecilia SO Brown 25.40 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
6 CUNNINGHAM, Emma SO Dartmouth 25.51 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)

Section 3 of 4

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 26.99 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
2 KURLAND, Heather FR UMass Amherst 26.80
3 NADIG, Jennifer FR UMass Amherst 26.50
4 HOENES, Elizabeth SO UMass Amherst 26.00
5 COLLINS, Abigail SR UMass Amherst 25.80
6 BERTARELLI, Ana SO Bryant 25.92 Black & Gold Invitational

Section 4 of 4

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 SELIGMANN, Delaney FR Brown NT
2 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant 29.07 MIT Gordon Kelly Invitational
3 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern 27.42 UCF Black and Gold Invite
4 URY, Brooke SO Brown 27.35 Penn 10-Team Select
5 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island 27.00
6 CAPOZZI, Christina SO Bryant 27.01 High Point - Bob Davidson Memorial

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Wind Pts HPL
1 HOFFER, Cori FR Dartmouth 25.05 +1.9 10 1 (1)
2 CUNNINGHAM, Emma SO Dartmouth 25.21 +2.1 8 2 (1)
3 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth 25.24 +1.9 6 1 (2)
4 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst 25.39 +2.1 5 2 (2)
5 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst 25.42 +1.9 4 1 (3)
6 MARRINAN, Cecilia SO Brown 25.70 +2.1 3 2 (3)
7 URY, Brooke SO Brown 25.73 +1.0 2 4 (1)
8 BERTARELLI, Ana SO Bryant 25.77 +0.9 1 3 (1)
9 HOENES, Elizabeth SO UMass Amherst 25.87 +0.9   3 (2)
10 HEADLEY-MAWASI, Sadai FR UMass Amherst 25.88 +1.9   1 (4)
11 STOKES, Jaiden SO Brown 25.91 +1.9   1 (5)
12 PIERRE, Daniella FR UMass Amherst 25.99 +2.1   2 (4)
13 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern 26.04 +1.0   4 (2)
14 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst 26.10 +2.1   2 (5)
15 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth 26.59 +1.9   1 (6)
16 NADIG, Jennifer FR UMass Amherst 26.88 +0.9   3 (3)
17 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island 26.89 +1.0   4 (3)
18 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 27.11 +0.9   3 (4)
19 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant 27.40 +1.0   4 (4)
20 SELIGMANN, Delaney FR Brown 28.40 +1.0   4 (5)
SCHISSEL, Caroline SO UMass Amherst DNS +2.1  
COLLINS, Abigail SR UMass Amherst DNS +0.9  
KURLAND, Heather FR UMass Amherst DNS +0.9  
CAPOZZI, Christina SO Bryant DNS +1.0  

Finals Section: 1

Wind: +1.9

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 HOFFER, Cori FR Dartmouth25.05 10
2 PRINGLE, Danielle FR Dartmouth25.24 6
3 RICHARDSON, Faith SO UMass Amherst25.42 4
4 HEADLEY-MAWASI, Sadai FR UMass Amherst25.88  
5 STOKES, Jaiden SO Brown25.91  
6 ENAOHWO, Joy FR Dartmouth26.59  


Finals Section: 2

Wind: +2.1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 CUNNINGHAM, Emma SO Dartmouth25.21 8
2 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst25.39 5
3 MARRINAN, Cecilia SO Brown25.70 3
4 PIERRE, Daniella FR UMass Amherst25.99  
5 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst26.10  
SCHISSEL, Caroline SO UMass AmherstDNS  


Finals Section: 3

Wind: +0.9

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 BERTARELLI, Ana SO Bryant25.77 1
2 HOENES, Elizabeth SO UMass Amherst25.87  
3 NADIG, Jennifer FR UMass Amherst26.88  
4 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth27.11  
COLLINS, Abigail SR UMass AmherstDNS  
KURLAND, Heather FR UMass AmherstDNS  


Finals Section: 4

Wind: +1.0

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 URY, Brooke SO Brown25.73 2
2 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern26.04  
3 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island26.89  
4 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant27.40  
5 SELIGMANN, Delaney FR Brown28.40  
CAPOZZI, Christina SO BryantDNS  


#5 Men's 400 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BOYCE, Kevin SR Brown50.17
2 CARDARELLI, Edward SO Bryant52.03
3 DREW, Riley SO UMass Amherst51.00
4 MATTHEWS, Christopher SO UMass Amherst50.95
5 MCKAY, Sean FR UMass Amherst50.25
6 NEVALA, Tyler FR Brown50.34
7 PLAIA, Lucas FR Rhode Island50.04
8 WALKER, Jackson JR UMass Amherst50.57
9 WALKOSZ, Michael FR Dartmouth49.00
10 YOUNG, Jarrett FR Rhode Island48.88
Total Entries: 10

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 YOUNG, Jarrett FR Rhode Island 48.88 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
2 WALKOSZ, Michael FR Dartmouth 49.00
3 PLAIA, Lucas FR Rhode Island 50.04 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
4 BOYCE, Kevin SR Brown 50.17 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
5 MCKAY, Sean FR UMass Amherst 50.25
6 NEVALA, Tyler FR Brown 50.34 2022 Colonial Relays
7 WALKER, Jackson JR UMass Amherst 50.57 UMASS V UVM & UHart
8 MATTHEWS, Christopher SO UMass Amherst 50.95 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
9 DREW, Riley SO UMass Amherst 51.00
10 CARDARELLI, Edward SO Bryant 52.03 Black & Gold Invitational

Start Lists

Section 1 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 NEVALA, Tyler FR Brown 50.34 2022 Colonial Relays
2 MCKAY, Sean FR UMass Amherst 50.25
3 BOYCE, Kevin SR Brown 50.17 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
4 PLAIA, Lucas FR Rhode Island 50.04 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
5 YOUNG, Jarrett FR Rhode Island 48.88 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
6 WALKOSZ, Michael FR Dartmouth 49.00

Section 2 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
3 CARDARELLI, Edward SO Bryant 52.03 Black & Gold Invitational
4 DREW, Riley SO UMass Amherst 51.00
5 WALKER, Jackson JR UMass Amherst 50.57 UMASS V UVM & UHart
6 MATTHEWS, Christopher SO UMass Amherst 50.95 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts HPL
1 BOYCE, Kevin SR Brown 50.77 10 1 (1)
2 MATTHEWS, Christopher SO UMass Amherst 50.94 8 2 (1)
3 WALKOSZ, Michael FR Dartmouth 51.17 6 1 (2)
4 NEVALA, Tyler FR Brown 51.34 5 1 (3)
5 CARDARELLI, Edward SO Bryant 51.83 4 2 (2)
6 MCKAY, Sean FR UMass Amherst 51.92 3 1 (4)
7 WALKER, Jackson JR UMass Amherst 53.72 2 2 (3)
YOUNG, Jarrett FR Rhode Island DNS  
PLAIA, Lucas FR Rhode Island DNS  
DREW, Riley SO UMass Amherst DNS  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 BOYCE, Kevin SR Brown50.77 10
2 WALKOSZ, Michael FR Dartmouth51.17 6
3 NEVALA, Tyler FR Brown51.34 5
4 MCKAY, Sean FR UMass Amherst51.92 3
YOUNG, Jarrett FR Rhode IslandDNS  
PLAIA, Lucas FR Rhode IslandDNS  


Finals Section: 2

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 MATTHEWS, Christopher SO UMass Amherst50.94 8
2 CARDARELLI, Edward SO Bryant51.83 4
3 WALKER, Jackson JR UMass Amherst53.72 2
DREW, Riley SO UMass AmherstDNS  


#6 Women's 400 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BIRDSALL, Hannah SO Rhode Island59.81
2 BOSTWICK, Tessa SO UMass Amherst59.61
3 CAWLEY, Lauren SO Bryant1:01.40
4 DEFRIETAS, Sophie JR Northeastern1:01.50
5 EVANS, Khamil JR Northeastern56.73
6 FEDERICO, Sydney FR Rhode Island59.79
7 FREY, Madelyn SR Brown57.21
8 GALLANT, Emma SO Brown59.23
9 GONET, Alexandra SO UMass Amherst1:02.00
10 HURLEY, Erin FR Rhode Island1:01.53
11 KAIRYS, Ali SO Bryant1:04.96
12 KEEFE, Julia SO UMass Amherst1:04.00
13 LABONTE, Rachel SR UMass Amherst1:02.00
14 MCCLAIN, Tessa SO Northeastern59.50
15 QUINN, Michelle FR Dartmouth58.61
16 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant1:03.00
17 ROJCO, Ecaterina SO UMass Amherst1:00.00
18 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island59.59
19 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern59.03
20 TREJO, Lauren FR Northeastern1:01.50
21 WATTS, Sanaiya SO Rhode Island59.82
22 WITT, Sarah SO UMass Amherst58.25
Total Entries: 22

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 EVANS, Khamil JR Northeastern 56.73 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
2 FREY, Madelyn SR Brown 57.21 2022 Colonial Relays
3 WITT, Sarah SO UMass Amherst 58.25
4 QUINN, Michelle FR Dartmouth 58.61 Florida State Relays
5 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern 59.03 2022 Boston University Bruce Lehane Scarlet and White Invite
6 GALLANT, Emma SO Brown 59.23 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
7 MCCLAIN, Tessa SO Northeastern 59.50
8 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island 59.59 Bryant University vs CCSU, URI
9 BOSTWICK, Tessa SO UMass Amherst 59.61 UMASS Women's Quad Meet
10 FEDERICO, Sydney FR Rhode Island 59.79 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
11 BIRDSALL, Hannah SO Rhode Island 59.81 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
12 WATTS, Sanaiya SO Rhode Island 59.82 Holy Cross vs. Rhode Island - Women
13 ROJCO, Ecaterina SO UMass Amherst 1:00.00
14 CAWLEY, Lauren SO Bryant 1:01.40 Black & Gold Invitational
15 DEFRIETAS, Sophie JR Northeastern 1:01.50
16 TREJO, Lauren FR Northeastern 1:01.50
17 HURLEY, Erin FR Rhode Island 1:01.53
18 GONET, Alexandra SO UMass Amherst 1:02.00
19 LABONTE, Rachel SR UMass Amherst 1:02.00
20 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant 1:03.00 Black & Gold Invitational
21 KEEFE, Julia SO UMass Amherst 1:04.00
22 KAIRYS, Ali SO Bryant 1:04.96 Bryant U vs Long Island, Merrimack

Start Lists

Section 1 of 4

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 GALLANT, Emma SO Brown 59.23 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
2 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern 59.03 2022 Boston University Bruce Lehane Scarlet and White Invite
3 QUINN, Michelle FR Dartmouth 58.61 Florida State Relays
4 WITT, Sarah SO UMass Amherst 58.25
5 EVANS, Khamil JR Northeastern 56.73 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
6 FREY, Madelyn SR Brown 57.21 2022 Colonial Relays

Section 2 of 4

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WATTS, Sanaiya SO Rhode Island 59.82 Holy Cross vs. Rhode Island - Women
2 BIRDSALL, Hannah SO Rhode Island 59.81 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
3 FEDERICO, Sydney FR Rhode Island 59.79 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
4 BOSTWICK, Tessa SO UMass Amherst 59.61 UMASS Women's Quad Meet
5 MCCLAIN, Tessa SO Northeastern 59.50
6 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island 59.59 Bryant University vs CCSU, URI

Section 3 of 4

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 GONET, Alexandra SO UMass Amherst 1:02.00
2 HURLEY, Erin FR Rhode Island 1:01.53
3 DEFRIETAS, Sophie JR Northeastern 1:01.50
4 TREJO, Lauren FR Northeastern 1:01.50
5 ROJCO, Ecaterina SO UMass Amherst 1:00.00
6 CAWLEY, Lauren SO Bryant 1:01.40 Black & Gold Invitational

Section 4 of 4

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
3 KAIRYS, Ali SO Bryant 1:04.96 Bryant U vs Long Island, Merrimack
4 KEEFE, Julia SO UMass Amherst 1:04.00
5 LABONTE, Rachel SR UMass Amherst 1:02.00
6 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant 1:03.00 Black & Gold Invitational

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts HPL
1 FREY, Madelyn SR Brown 57.41 10 1 (1)
2 EVANS, Khamil JR Northeastern 58.55 8 1 (2)
3 FEDERICO, Sydney FR Rhode Island 58.85 6 2 (1)
4 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern 59.07 5 1 (3)
5 QUINN, Michelle FR Dartmouth 59.38 4 1 (4)
6 GALLANT, Emma SO Brown 59.65 3 1 (5)
7 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island 59.90 2 2 (2)
8 WITT, Sarah SO UMass Amherst 59.92 1 1 (6)
9 GONET, Alexandra SO UMass Amherst 1:00.57   3 (1)
10 BIRDSALL, Hannah SO Rhode Island 1:00.72   2 (3)
11 MCCLAIN, Tessa SO Northeastern 1:01.05   2 (4)
12 ROJCO, Ecaterina SO UMass Amherst 1:01.11   3 (2)
13 TREJO, Lauren FR Northeastern 1:01.85   3 (3)
14 CAWLEY, Lauren SO Bryant 1:02.57   3 (4)
15 KAIRYS, Ali SO Bryant 1:02.72   4 (1)
16 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant 1:02.95   4 (2)
17 HURLEY, Erin FR Rhode Island 1:03.11   3 (5)
18 LABONTE, Rachel SR UMass Amherst 1:03.19   4 (3)
19 DEFRIETAS, Sophie JR Northeastern 1:05.26   3 (6)
20 KEEFE, Julia SO UMass Amherst 1:07.97   4 (4)
BOSTWICK, Tessa SO UMass Amherst DNS  
WATTS, Sanaiya SO Rhode Island DNS  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 FREY, Madelyn SR Brown57.41 10
2 EVANS, Khamil JR Northeastern58.55 8
3 SHOTTS, Lucinda SR Northeastern59.07 5
4 QUINN, Michelle FR Dartmouth59.38 4
5 GALLANT, Emma SO Brown59.65 3
6 WITT, Sarah SO UMass Amherst59.92 1


Finals Section: 2

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 FEDERICO, Sydney FR Rhode Island58.85 6
2 SANTANA, Amyah UNA UNAT-Rhode Island59.90 2
3 BIRDSALL, Hannah SO Rhode Island1:00.72  
4 MCCLAIN, Tessa SO Northeastern1:01.05  
BOSTWICK, Tessa SO UMass AmherstDNS  
WATTS, Sanaiya SO Rhode IslandDNS  


Finals Section: 3

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 GONET, Alexandra SO UMass Amherst1:00.57  
2 ROJCO, Ecaterina SO UMass Amherst1:01.11  
3 TREJO, Lauren FR Northeastern1:01.85  
4 CAWLEY, Lauren SO Bryant1:02.57  
5 HURLEY, Erin FR Rhode Island1:03.11  
6 DEFRIETAS, Sophie JR Northeastern1:05.26  


Finals Section: 4

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 KAIRYS, Ali SO Bryant1:02.72  
2 REYNOLDS, Rebecca JR Bryant1:02.95  
3 LABONTE, Rachel SR UMass Amherst1:03.19  
4 KEEFE, Julia SO UMass Amherst1:07.97  


#7 Men's 800 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 APPLETON, Davy FR Dartmouth1:55.50
2 EDELSTEIN, Jesse JR Brown1:55.25
3 HICKEY, Justin FR Brown2:00.00
4 KAISER, Adam SO Bryant2:00.41
5 LOTRECK, Jake FR Dartmouth1:56.00
6 MACSWEENEY, Aidan SO Bryant1:59.30
7 MOORE, David FR Dartmouth1:56.00
8 O'MAHONY, Patrick FR Bryant2:01.30
9 REID, Jonathan JR Dartmouth1:54.40
10 SULLIVAN, Peter SO Bryant2:00.00
11 WOOD, Henry FR Brown1:58.75
Total Entries: 11

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 REID, Jonathan JR Dartmouth 1:54.40
2 EDELSTEIN, Jesse JR Brown 1:55.25 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
3 APPLETON, Davy FR Dartmouth 1:55.50
4 MOORE, David FR Dartmouth 1:56.00
5 LOTRECK, Jake FR Dartmouth 1:56.00
6 WOOD, Henry FR Brown 1:58.75 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
7 MACSWEENEY, Aidan SO Bryant 1:59.30 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
8 SULLIVAN, Peter SO Bryant 2:00.00
9 HICKEY, Justin FR Brown 2:00.00
10 KAISER, Adam SO Bryant 2:00.41
11 O'MAHONY, Patrick FR Bryant 2:01.30

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 REID, Jonathan JR Dartmouth 1:54.40
2 EDELSTEIN, Jesse JR Brown 1:55.25 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
3 APPLETON, Davy FR Dartmouth 1:55.50
4 LOTRECK, Jake FR Dartmouth 1:56.00
5 MOORE, David FR Dartmouth 1:56.00
6 WOOD, Henry FR Brown 1:58.75 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
7 MACSWEENEY, Aidan SO Bryant 1:59.30 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
8 HICKEY, Justin FR Brown 2:00.00
9 SULLIVAN, Peter SO Bryant 2:00.00
10 KAISER, Adam SO Bryant 2:00.41
11 O'MAHONY, Patrick FR Bryant 2:01.30

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts
1 APPLETON, Davy FR Dartmouth 1:57.20 10
2 REID, Jonathan JR Dartmouth 1:59.00 8
3 LOTRECK, Jake FR Dartmouth 1:59.15 6
4 HICKEY, Justin FR Brown 1:59.25 5
5 WOOD, Henry FR Brown 2:01.11 4
6 KAISER, Adam SO Bryant 2:02.28 3
7 O'MAHONY, Patrick FR Bryant 2:02.41 2
8 EDELSTEIN, Jesse JR Brown 2:03.33 1
9 MACSWEENEY, Aidan SO Bryant 2:04.50  
10 SULLIVAN, Peter SO Bryant 2:04.83  
MOORE, David FR Dartmouth DNS  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 APPLETON, Davy FR Dartmouth1:57.20 10
2 REID, Jonathan JR Dartmouth1:59.00 8
3 LOTRECK, Jake FR Dartmouth1:59.15 6
4 HICKEY, Justin FR Brown1:59.25 5
5 WOOD, Henry FR Brown2:01.11 4
6 KAISER, Adam SO Bryant2:02.28 3
7 O'MAHONY, Patrick FR Bryant2:02.41 2
8 EDELSTEIN, Jesse JR Brown2:03.33 1
9 MACSWEENEY, Aidan SO Bryant2:04.50  
10 SULLIVAN, Peter SO Bryant2:04.83  
MOORE, David FR DartmouthDNS  


#8 Women's 800 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 CROWLEY, Marissa SO Bryant2:27.00
2 DOHERTY, Jillian SO Bryant2:37.00
3 HUGHES, Kaylen JR Rhode Island2:19.01
4 JACKSON, Annie FR Dartmouth2:14.00
5 LEPAGE, Elise FR Rhode Island2:27.54
6 OFEK, Danna SO BrownNT
7 PIETRASIEWICZ, Bella FR Dartmouth2:14.06
8 RITTLER, Mary JR Dartmouth2:18.00
9 TURGEON, Lindsay FR Rhode Island2:23.43
10 VIDAL, Corina UNA UNAT-Rhode Island2:20.80
Total Entries: 10

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 JACKSON, Annie FR Dartmouth 2:14.00
2 PIETRASIEWICZ, Bella FR Dartmouth 2:14.06 Black and Gold Invite
3 RITTLER, Mary JR Dartmouth 2:18.00
4 HUGHES, Kaylen JR Rhode Island 2:19.01 Bryant University vs CCSU, URI
5 VIDAL, Corina UNA UNAT-Rhode Island 2:20.80 Coach's Invitational
6 TURGEON, Lindsay FR Rhode Island 2:23.43 NEICAAA Indoor Track & Field Championship
7 CROWLEY, Marissa SO Bryant 2:27.00
8 LEPAGE, Elise FR Rhode Island 2:27.54 Black & Gold Invitational
9 DOHERTY, Jillian SO Bryant 2:37.00
10 OFEK, Danna SO Brown NT

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 JACKSON, Annie FR Dartmouth 2:14.00
2 PIETRASIEWICZ, Bella FR Dartmouth 2:14.06 Black and Gold Invite
3 RITTLER, Mary JR Dartmouth 2:18.00
4 HUGHES, Kaylen JR Rhode Island 2:19.01 Bryant University vs CCSU, URI
5 VIDAL, Corina UNA UNAT-Rhode Island 2:20.80 Coach's Invitational
6 TURGEON, Lindsay FR Rhode Island 2:23.43 NEICAAA Indoor Track & Field Championship
7 CROWLEY, Marissa SO Bryant 2:27.00
8 LEPAGE, Elise FR Rhode Island 2:27.54 Black & Gold Invitational
9 DOHERTY, Jillian SO Bryant 2:37.00
10 OFEK, Danna SO Brown NT

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts
1 PIETRASIEWICZ, Bella FR Dartmouth 2:13.55 10
2 JACKSON, Annie FR Dartmouth 2:19.63 8
3 VIDAL, Corina UNA UNAT-Rhode Island 2:19.73 6
4 TURGEON, Lindsay FR Rhode Island 2:20.90 5
5 RITTLER, Mary JR Dartmouth 2:22.17 4
6 HUGHES, Kaylen JR Rhode Island 2:24.85 3
7 OFEK, Danna SO Brown 2:26.23 2
8 LEPAGE, Elise FR Rhode Island 2:27.81 1
9 CROWLEY, Marissa SO Bryant 2:28.97  
10 DOHERTY, Jillian SO Bryant 2:43.67  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 PIETRASIEWICZ, Bella FR Dartmouth2:13.55 10
2 JACKSON, Annie FR Dartmouth2:19.63 8
3 VIDAL, Corina UNA UNAT-Rhode Island2:19.73 6
4 TURGEON, Lindsay FR Rhode Island2:20.90 5
5 RITTLER, Mary JR Dartmouth2:22.17 4
6 HUGHES, Kaylen JR Rhode Island2:24.85 3
7 OFEK, Danna SO Brown2:26.23 2
8 LEPAGE, Elise FR Rhode Island2:27.81 1
9 CROWLEY, Marissa SO Bryant2:28.97  
10 DOHERTY, Jillian SO Bryant2:43.67  


#9 Men's 1500 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 COLTON, Sam FR Brown4:00.00
2 COYNE, Evan SO Bryant4:19.72
3 CRAIG, Alex FR Dartmouth3:57.00
4 HICKEY, Justin FR Brown4:04.40
5 MOORE, David FR Dartmouth3:56.00
6 MYERS, Christian JR Dartmouth3:55.00
7 NORRIS, Jason SO Dartmouth3:56.00
8 SILVA, Luke SO Bryant4:15.00
9 WANG, Jason JR Dartmouth3:53.99
10 WEBER, Isaac JR Dartmouth3:52.50
11 WOOD, Henry FR Brown4:00.00
12 YOUNG, Geordie JR Brown4:13.45
Total Entries: 12

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 WEBER, Isaac JR Dartmouth 3:52.50
2 WANG, Jason JR Dartmouth 3:53.99
3 MYERS, Christian JR Dartmouth 3:55.00
4 NORRIS, Jason SO Dartmouth 3:56.00
5 MOORE, David FR Dartmouth 3:56.00
6 CRAIG, Alex FR Dartmouth 3:57.00
7 COLTON, Sam FR Brown 4:00.00
8 WOOD, Henry FR Brown 4:00.00
9 HICKEY, Justin FR Brown 4:04.40 2022 Colonial Relays
10 YOUNG, Geordie JR Brown 4:13.45 Bryant U vs American U, Brown U
11 SILVA, Luke SO Bryant 4:15.00
12 COYNE, Evan SO Bryant 4:19.72 Bryant U vs Long Island, Merrimack

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 WEBER, Isaac JR Dartmouth 3:52.50
2 WANG, Jason JR Dartmouth 3:53.99
3 MYERS, Christian JR Dartmouth 3:55.00
4 MOORE, David FR Dartmouth 3:56.00
5 NORRIS, Jason SO Dartmouth 3:56.00
6 CRAIG, Alex FR Dartmouth 3:57.00
7 COLTON, Sam FR Brown 4:00.00
8 WOOD, Henry FR Brown 4:00.00
9 HICKEY, Justin FR Brown 4:04.40 2022 Colonial Relays
10 YOUNG, Geordie JR Brown 4:13.45 Bryant U vs American U, Brown U
11 SILVA, Luke SO Bryant 4:15.00
12 COYNE, Evan SO Bryant 4:19.72 Bryant U vs Long Island, Merrimack

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts
1 WEBER, Isaac JR Dartmouth 3:55.81 10
2 MYERS, Christian JR Dartmouth 3:58.64 8
3 NORRIS, Jason SO Dartmouth 4:00.24 6
4 CRAIG, Alex FR Dartmouth 4:01.50 5
5 COLTON, Sam FR Brown 4:02.27 4
6 WANG, Jason JR Dartmouth 4:03.57 3
7 WOOD, Henry FR Brown 4:08.29 2
8 YOUNG, Geordie JR Brown 4:09.53 1
9 SILVA, Luke SO Bryant 4:15.32  
10 COYNE, Evan SO Bryant 4:26.47  
HICKEY, Justin FR Brown DNS  
MOORE, David FR Dartmouth DNS  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 WEBER, Isaac JR Dartmouth3:55.81 10
2 MYERS, Christian JR Dartmouth3:58.64 8
3 NORRIS, Jason SO Dartmouth4:00.24 6
4 CRAIG, Alex FR Dartmouth4:01.50 5
5 COLTON, Sam FR Brown4:02.27 4
6 WANG, Jason JR Dartmouth4:03.57 3
7 WOOD, Henry FR Brown4:08.29 2
8 YOUNG, Geordie JR Brown4:09.53 1
9 SILVA, Luke SO Bryant4:15.32  
10 COYNE, Evan SO Bryant4:26.47  
HICKEY, Justin FR BrownDNS  
MOORE, David FR DartmouthDNS  


#10 Women's 1500 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BRAZIL, Abigail JR Dartmouth4:40.00
2 CHARRON, Sabrina JR Rhode Island4:41.81
3 FRAGIONE, Sara SO Dartmouth4:49.06
4 FREEDMAN, Hailey SR Brown5:20.00
5 GRZYBINSKI, Emma FR Bryant5:00.48
6 MONTOYA, Maxine FR Brown4:55.00
7 NOBILI, Madaket JR Dartmouth4:40.00
8 O'CONNOR, Hanna SO Rhode Island4:43.00
9 OFEK, Danna SO Brown5:05.00
10 ORCHARD, Katie SO Brown4:55.00
11 REICHHELD, Sarah JR Brown5:00.00
12 SASSAN, Caroline SO Brown5:10.00
13 WRIGHT, Brynne SO Rhode Island4:56.83
Total Entries: 13

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 NOBILI, Madaket JR Dartmouth 4:40.00
2 BRAZIL, Abigail JR Dartmouth 4:40.00
3 CHARRON, Sabrina JR Rhode Island 4:41.81 Holy Cross vs. Rhode Island - Women
4 O'CONNOR, Hanna SO Rhode Island 4:43.00
5 FRAGIONE, Sara SO Dartmouth 4:49.06 2021 Dartmouth Outdoor Invitational
6 ORCHARD, Katie SO Brown 4:55.00
7 MONTOYA, Maxine FR Brown 4:55.00
8 WRIGHT, Brynne SO Rhode Island 4:56.83 Holy Cross vs. Rhode Island - Women
9 REICHHELD, Sarah JR Brown 5:00.00
10 GRZYBINSKI, Emma FR Bryant 5:00.48 High Point - Bob Davidson Memorial
11 OFEK, Danna SO Brown 5:05.00
12 SASSAN, Caroline SO Brown 5:10.00
13 FREEDMAN, Hailey SR Brown 5:20.00

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 BRAZIL, Abigail JR Dartmouth 4:40.00
2 NOBILI, Madaket JR Dartmouth 4:40.00
3 CHARRON, Sabrina JR Rhode Island 4:41.81 Holy Cross vs. Rhode Island - Women
4 O'CONNOR, Hanna SO Rhode Island 4:43.00
5 FRAGIONE, Sara SO Dartmouth 4:49.06 2021 Dartmouth Outdoor Invitational
6 MONTOYA, Maxine FR Brown 4:55.00
7 ORCHARD, Katie SO Brown 4:55.00
8 WRIGHT, Brynne SO Rhode Island 4:56.83 Holy Cross vs. Rhode Island - Women
9 REICHHELD, Sarah JR Brown 5:00.00
10 GRZYBINSKI, Emma FR Bryant 5:00.48 High Point - Bob Davidson Memorial
11 OFEK, Danna SO Brown 5:05.00
12 SASSAN, Caroline SO Brown 5:10.00
13 FREEDMAN, Hailey SR Brown 5:20.00

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts
1 NOBILI, Madaket JR Dartmouth 4:37.95 10
2 BRAZIL, Abigail JR Dartmouth 4:38.81 8
3 O'CONNOR, Hanna SO Rhode Island 4:51.02 6
4 FRAGIONE, Sara SO Dartmouth 4:51.90 5
5 ORCHARD, Katie SO Brown 4:52.30 4
6 MONTOYA, Maxine FR Brown 5:03.10 3
7 GRZYBINSKI, Emma FR Bryant 5:09.65 2
8 WRIGHT, Brynne SO Rhode Island 5:11.63 1
9 REICHHELD, Sarah JR Brown 5:19.59  
10 FREEDMAN, Hailey SR Brown 5:36.80  
SASSAN, Caroline SO Brown DNS  
OFEK, Danna SO Brown DNS  
CHARRON, Sabrina JR Rhode Island DNS  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 NOBILI, Madaket JR Dartmouth4:37.95 10
2 BRAZIL, Abigail JR Dartmouth4:38.81 8
3 O'CONNOR, Hanna SO Rhode Island4:51.02 6
4 FRAGIONE, Sara SO Dartmouth4:51.90 5
5 ORCHARD, Katie SO Brown4:52.30 4
6 MONTOYA, Maxine FR Brown5:03.10 3
7 GRZYBINSKI, Emma FR Bryant5:09.65 2
8 WRIGHT, Brynne SO Rhode Island5:11.63 1
9 REICHHELD, Sarah JR Brown5:19.59  
10 FREEDMAN, Hailey SR Brown5:36.80  
SASSAN, Caroline SO BrownDNS  
OFEK, Danna SO BrownDNS  
CHARRON, Sabrina JR Rhode IslandDNS  


#11 Men's 3000 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 COLTON, Sam FR Brown8:43.99
2 EDELSTEIN, Jesse JR Brown9:01.38
3 HICKEY, Justin FR BrownNT
4 REYNOLDS, Dawson FR Bryant9:05.23
Total Entries: 4

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 COLTON, Sam FR Brown 8:43.99 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
2 EDELSTEIN, Jesse JR Brown 9:01.38 Brown Alden Invitation
3 REYNOLDS, Dawson FR Bryant 9:05.23 NEICAAA Indoor Track & Field Championship
4 HICKEY, Justin FR Brown NT

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 COLTON, Sam FR Brown 8:43.99 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
2 EDELSTEIN, Jesse JR Brown 9:01.38 Brown Alden Invitation
3 REYNOLDS, Dawson FR Bryant 9:05.23 NEICAAA Indoor Track & Field Championship
4 HICKEY, Justin FR Brown NT

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts
1 COLTON, Sam FR Brown 9:00.79 10
2 REYNOLDS, Dawson FR Bryant 9:22.17 8
EDELSTEIN, Jesse JR Brown DNF  
HICKEY, Justin FR Brown DNS  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 COLTON, Sam FR Brown9:00.79 10
2 REYNOLDS, Dawson FR Bryant9:22.17 8
EDELSTEIN, Jesse JR BrownDNF  
HICKEY, Justin FR BrownDNS  


#12 Women's 3000 Meters

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BRAZIL, Abigail JR Dartmouth9:50.52
2 CASSAVELL, Nikki JR Rhode Island10:56.56
3 COHEN, Evie FR Dartmouth10:15.00
4 CORCORAN, Allison JR Bryant10:46.59
5 DIMUCCIO, Sophia FR Rhode Island10:32.85
6 DORANTES, Grace JR Brown10:35.00
7 DUGGAN, Ava SO Northeastern10:10.00
8 DUNBURY, Nicole FR Northeastern10:10.00
9 FINLEY, Steph SO Dartmouth10:11.83
10 FRAGIONE, Sara SO Dartmouth10:15.00
11 GILPIN, Abigail FR Bryant11:08.42
12 HANSEN, Macenna SO Dartmouth10:10.00
13 MARCKRES, Morgan SO Bryant10:46.41
14 MCCLAIN, Tessa SO Northeastern10:10.00
15 MCMANUS, Isolde FR Brown10:04.08
16 MONTOYA, Maxine FR Brown10:30.91
17 NAPOLI, Daniella SO Rhode IslandNT
18 NOBILI, Madaket JR Dartmouth9:57.68
19 ORCHARD, Katie SO BrownNT
20 PETERSEN, Sarah JR Northeastern10:10.00
21 PICCONE, Sofia FR Rhode IslandNT
22 TREVOR, Shannon FR Northeastern10:10.00
Total Entries: 22

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BRAZIL, Abigail JR Dartmouth 9:50.52 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
2 NOBILI, Madaket JR Dartmouth 9:57.68 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
3 MCMANUS, Isolde FR Brown 10:04.08 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
4 HANSEN, Macenna SO Dartmouth 10:10.00
5 MCCLAIN, Tessa SO Northeastern 10:10.00
6 DUNBURY, Nicole FR Northeastern 10:10.00
7 DUGGAN, Ava SO Northeastern 10:10.00
8 TREVOR, Shannon FR Northeastern 10:10.00
9 PETERSEN, Sarah JR Northeastern 10:10.00
10 FINLEY, Steph SO Dartmouth 10:11.83 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
11 COHEN, Evie FR Dartmouth 10:15.00
12 FRAGIONE, Sara SO Dartmouth 10:15.00
13 MONTOYA, Maxine FR Brown 10:30.91 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
14 DIMUCCIO, Sophia FR Rhode Island 10:32.85 2021 BU Sharon Colyear-Danville Season Opener
15 DORANTES, Grace JR Brown 10:35.00
16 MARCKRES, Morgan SO Bryant 10:46.41
17 CORCORAN, Allison JR Bryant 10:46.59 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
18 CASSAVELL, Nikki JR Rhode Island 10:56.56 2021 BU Sharon Colyear-Danville Season Opener
19 GILPIN, Abigail FR Bryant 11:08.42 NEC Indoor Track & Field Championships
20 NAPOLI, Daniella SO Rhode Island NT
21 PICCONE, Sofia FR Rhode Island NT
22 ORCHARD, Katie SO Brown NT

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 BRAZIL, Abigail JR Dartmouth 9:50.52 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
2 NOBILI, Madaket JR Dartmouth 9:57.68 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
3 MCMANUS, Isolde FR Brown 10:04.08 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
4 DUGGAN, Ava SO Northeastern 10:10.00
5 DUNBURY, Nicole FR Northeastern 10:10.00
6 HANSEN, Macenna SO Dartmouth 10:10.00
7 MCCLAIN, Tessa SO Northeastern 10:10.00
8 PETERSEN, Sarah JR Northeastern 10:10.00
9 TREVOR, Shannon FR Northeastern 10:10.00
10 FINLEY, Steph SO Dartmouth 10:11.83 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
11 COHEN, Evie FR Dartmouth 10:15.00
12 FRAGIONE, Sara SO Dartmouth 10:15.00
13 MONTOYA, Maxine FR Brown 10:30.91 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
14 DIMUCCIO, Sophia FR Rhode Island 10:32.85 2021 BU Sharon Colyear-Danville Season Opener
15 DORANTES, Grace JR Brown 10:35.00
16 MARCKRES, Morgan SO Bryant 10:46.41
17 CORCORAN, Allison JR Bryant 10:46.59 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
18 CASSAVELL, Nikki JR Rhode Island 10:56.56 2021 BU Sharon Colyear-Danville Season Opener
19 GILPIN, Abigail FR Bryant 11:08.42 NEC Indoor Track & Field Championships
20 NAPOLI, Daniella SO Rhode Island NT
21 ORCHARD, Katie SO Brown NT
22 PICCONE, Sofia FR Rhode Island NT

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts
1 TREVOR, Shannon FR Northeastern 10:19.28 10
2 FINLEY, Steph SO Dartmouth 10:23.27 8
3 PICCONE, Sofia FR Rhode Island 10:23.98 6
4 HANSEN, Macenna SO Dartmouth 10:26.84 5
5 COHEN, Evie FR Dartmouth 10:28.03 4
6 CASSAVELL, Nikki JR Rhode Island 10:33.97 3
7 NAPOLI, Daniella SO Rhode Island 10:36.09 2
8 DORANTES, Grace JR Brown 10:44.93 1
9 CORCORAN, Allison JR Bryant 10:48.77  
10 DIMUCCIO, Sophia FR Rhode Island 10:55.67  
11 MARCKRES, Morgan SO Bryant 11:15.00  
12 GILPIN, Abigail FR Bryant 11:31.74  
MCCLAIN, Tessa SO Northeastern DNF  
PETERSEN, Sarah JR Northeastern DNF  
BRAZIL, Abigail JR Dartmouth DNF  
ORCHARD, Katie SO Brown DNF  
NOBILI, Madaket JR Dartmouth DNF  
DUNBURY, Nicole FR Northeastern DNF  
DUGGAN, Ava SO Northeastern DNF  
MCMANUS, Isolde FR Brown DNS  
FRAGIONE, Sara SO Dartmouth DNS  
MONTOYA, Maxine FR Brown DNS  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 TREVOR, Shannon FR Northeastern10:19.28 10
2 FINLEY, Steph SO Dartmouth10:23.27 8
3 PICCONE, Sofia FR Rhode Island10:23.98 6
4 HANSEN, Macenna SO Dartmouth10:26.84 5
5 COHEN, Evie FR Dartmouth10:28.03 4
6 CASSAVELL, Nikki JR Rhode Island10:33.97 3
7 NAPOLI, Daniella SO Rhode Island10:36.09 2
8 DORANTES, Grace JR Brown10:44.93 1
9 CORCORAN, Allison JR Bryant10:48.77  
10 DIMUCCIO, Sophia FR Rhode Island10:55.67  
11 MARCKRES, Morgan SO Bryant11:15.00  
12 GILPIN, Abigail FR Bryant11:31.74  
DUNBURY, Nicole FR NortheasternDNF  
PETERSEN, Sarah JR NortheasternDNF  
BRAZIL, Abigail JR DartmouthDNF  
ORCHARD, Katie SO BrownDNF  
NOBILI, Madaket JR DartmouthDNF  
MCCLAIN, Tessa SO NortheasternDNF  
DUGGAN, Ava SO NortheasternDNF  
MCMANUS, Isolde FR BrownDNS  
FRAGIONE, Sara SO DartmouthDNS  
MONTOYA, Maxine FR BrownDNS  


#13 Women's 100m Hurdles

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 DUMAS, Lily JR Brown14.40
2 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth15.35
3 FODERA, Maggie FR Bryant16.15
4 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island14.65
5 GORGENYI, Katelyn FR UMass AmherstNT
6 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst14.50
7 KOPEC, Kira SR UMass Amherst14.80
8 KURLAND, Heather FR UMass Amherst16.00
9 LEE, Elizabeth SO UMass Amherst15.50
10 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst15.00
11 SMITH, Trinity JR Rhode Island13.73
12 URY, Brooke SO Brown14.39
13 YOCUM, Sarah SR UMass Amherst14.17
14 YOST, Grace SO Bryant15.36
Total Entries: 14

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 SMITH, Trinity JR Rhode Island 13.73 UCONN Northeast Invite
2 YOCUM, Sarah SR UMass Amherst 14.17 Raleigh Relays
3 URY, Brooke SO Brown 14.39 2022 Colonial Relays
4 DUMAS, Lily JR Brown 14.40 2022 Colonial Relays
5 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst 14.50
6 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island 14.65 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
7 KOPEC, Kira SR UMass Amherst 14.80
8 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst 15.00
9 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 15.35 Black and Gold Invite
10 YOST, Grace SO Bryant 15.36 Northeast Conference Championship
11 LEE, Elizabeth SO UMass Amherst 15.50
12 KURLAND, Heather FR UMass Amherst 16.00
13 FODERA, Maggie FR Bryant 16.15 Black & Gold Invitational
14 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst NT

Start Lists

Section 1 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst 15.00
2 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island 14.65 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
3 DUMAS, Lily JR Brown 14.40 2022 Colonial Relays
4 YOCUM, Sarah SR UMass Amherst 14.17 Raleigh Relays
5 SMITH, Trinity JR Rhode Island 13.73 UCONN Northeast Invite
6 URY, Brooke SO Brown 14.39 2022 Colonial Relays
7 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst 14.50
8 KOPEC, Kira SR UMass Amherst 14.80

Section 2 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst NT
3 KURLAND, Heather FR UMass Amherst 16.00
4 YOST, Grace SO Bryant 15.36 Northeast Conference Championship
5 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 15.35 Black and Gold Invite
6 LEE, Elizabeth SO UMass Amherst 15.50
7 FODERA, Maggie FR Bryant 16.15 Black & Gold Invitational

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Wind Pts HPL
1 SMITH, Trinity JR Rhode Island 14.01 +1.4 10 1 (1)
2 YOCUM, Sarah SR UMass Amherst 14.48 +1.4 8 1 (2)
3 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst 14.59 +2.1 6 2 (1)
4 URY, Brooke SO Brown 14.64 +1.4 5 1 (3)
5 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island 14.71 +1.4 4 1 (4)
6 DUMAS, Lily JR Brown 14.83 +1.4 3 1 (5)
7 KOPEC, Kira SR UMass Amherst 14.88 +1.4 2 1 (6)
8 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst 14.94 +1.4 1 1 (7)
9 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 15.24 +2.1   2 (2)
10 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst 15.29 +1.4   1 (8)
11 LEE, Elizabeth SO UMass Amherst 15.32 +2.1   2 (3)
12 YOST, Grace SO Bryant 15.45 +2.1   2 (4)
13 FODERA, Maggie FR Bryant 16.20 +2.1   2 (5)
14 KURLAND, Heather FR UMass Amherst 16.79 +2.1   2 (6)

Finals Section: 1

Wind: +1.4

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 SMITH, Trinity JR Rhode Island14.01 10
2 YOCUM, Sarah SR UMass Amherst14.48 8
3 URY, Brooke SO Brown14.64 5
4 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island14.71 4
5 DUMAS, Lily JR Brown14.83 3
6 KOPEC, Kira SR UMass Amherst14.88 2
7 KIRRY, Lillian SO UMass Amherst14.94 1
8 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst15.29  


Finals Section: 2

Wind: +2.1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst14.59 6
2 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth15.24  
3 LEE, Elizabeth SO UMass Amherst15.32  
4 YOST, Grace SO Bryant15.45  
5 FODERA, Maggie FR Bryant16.20  
6 KURLAND, Heather FR UMass Amherst16.79  


#14 Men's 110m Hurdles

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 AROKE, Kevin JR Bryant15.50
2 GILLESPIE, Marcus SO Brown15.08
3 HUGHES, Ethan SO Dartmouth17.00
4 MARX, Will JR Dartmouth16.50
5 MILLER, Mason FR UMass Amherst16.51
6 PERRY, Nasir FR UMass Amherst15.00
7 SCHMIDT BILOWITH, Kai FR Rhode Island15.27
8 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst16.46
Total Entries: 8

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 PERRY, Nasir FR UMass Amherst 15.00 UMASS Invitational
2 GILLESPIE, Marcus SO Brown 15.08 2022 Colonial Relays
3 SCHMIDT BILOWITH, Kai FR Rhode Island 15.27 Black & Gold Invitational
4 AROKE, Kevin JR Bryant 15.50 Bryant U vs American U, Brown U
5 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 16.46 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
6 MARX, Will JR Dartmouth 16.50
7 MILLER, Mason FR UMass Amherst 16.51 UMASS Invitational
8 HUGHES, Ethan SO Dartmouth 17.00

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HUGHES, Ethan SO Dartmouth 17.00
2 MARX, Will JR Dartmouth 16.50
3 AROKE, Kevin JR Bryant 15.50 Bryant U vs American U, Brown U
4 GILLESPIE, Marcus SO Brown 15.08 2022 Colonial Relays
5 PERRY, Nasir FR UMass Amherst 15.00 UMASS Invitational
6 SCHMIDT BILOWITH, Kai FR Rhode Island 15.27 Black & Gold Invitational
7 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 16.46 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
8 MILLER, Mason FR UMass Amherst 16.51 UMASS Invitational

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Wind Pts
1 SCHMIDT BILOWITH, Kai FR Rhode Island 14.50 +3.1 10
2 GILLESPIE, Marcus SO Brown 14.62 +3.1 8
3 AROKE, Kevin JR Bryant 16.02 +3.1 6
4 MILLER, Mason FR UMass Amherst 16.22 +3.1 5
5 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 16.60 +3.1 4
6 MARX, Will JR Dartmouth 16.61 +3.1 3
7 HUGHES, Ethan SO Dartmouth 16.71 +3.1 2
PERRY, Nasir FR UMass Amherst DNS +3.1  

Finals Section: 1

Wind: +3.1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 SCHMIDT BILOWITH, Kai FR Rhode Island14.50 10
2 GILLESPIE, Marcus SO Brown14.62 8
3 AROKE, Kevin JR Bryant16.02 6
4 MILLER, Mason FR UMass Amherst16.22 5
5 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst16.60 4
6 MARX, Will JR Dartmouth16.61 3
7 HUGHES, Ethan SO Dartmouth16.71 2
PERRY, Nasir FR UMass AmherstDNS  


#15 Men's 400m Hurdles

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BROOKS, Pearson FR Brown59.26
2 DUBSKY, Daniel SO UMass Amherst55.42
3 FERRAIOLA, Ethan SO Bryant57.80
4 PERRY, Nasir FR UMass Amherst56.75
5 RUBIN, Mark JR Bryant59.48
6 STEVENS, Justin FR Dartmouth55.00
Total Entries: 6

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 STEVENS, Justin FR Dartmouth 55.00
2 DUBSKY, Daniel SO UMass Amherst 55.42 Black and Gold Invite
3 PERRY, Nasir FR UMass Amherst 56.75
4 FERRAIOLA, Ethan SO Bryant 57.80 Black & Gold Invitational
5 BROOKS, Pearson FR Brown 59.26 2022 Colonial Relays
6 RUBIN, Mark JR Bryant 59.48 Black & Gold Invitational

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 RUBIN, Mark JR Bryant 59.48 Black & Gold Invitational
2 BROOKS, Pearson FR Brown 59.26 2022 Colonial Relays
3 FERRAIOLA, Ethan SO Bryant 57.80 Black & Gold Invitational
4 PERRY, Nasir FR UMass Amherst 56.75
5 STEVENS, Justin FR Dartmouth 55.00
6 DUBSKY, Daniel SO UMass Amherst 55.42 Black and Gold Invite

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts
1 DUBSKY, Daniel SO UMass Amherst 55.34 10
2 STEVENS, Justin FR Dartmouth 57.69 8
3 BROOKS, Pearson FR Brown 57.76 6
4 FERRAIOLA, Ethan SO Bryant 58.09 5
PERRY, Nasir FR UMass Amherst DNS  
RUBIN, Mark JR Bryant DNS  

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 DUBSKY, Daniel SO UMass Amherst55.34 10
2 STEVENS, Justin FR Dartmouth57.69 8
3 BROOKS, Pearson FR Brown57.76 6
4 FERRAIOLA, Ethan SO Bryant58.09 5
PERRY, Nasir FR UMass AmherstDNS  
RUBIN, Mark JR BryantDNS  


#16 Women's 400m Hurdles

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BADJI, Hasna JR Rhode Island1:04.73
2 COLLINS, Mya FR Brown1:10.65
3 DEGRENIER, Shelby SO Bryant1:11.64
4 DESMOND, Grace SO Brown1:09.68
5 MATHEW, Anjoli SO Brown1:04.87
6 MINIER-PARRA, Jennifer SO Rhode Island1:14.34
7 WILLIG, Amy JR Brown1:06.53
8 YOST, Grace SO Bryant1:06.94
Total Entries: 8

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BADJI, Hasna JR Rhode Island 1:04.73 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
2 MATHEW, Anjoli SO Brown 1:04.87 2022 Colonial Relays
3 WILLIG, Amy JR Brown 1:06.53 2022 Colonial Relays
4 YOST, Grace SO Bryant 1:06.94 Black & Gold Invitational
5 DESMOND, Grace SO Brown 1:09.68 2022 Colonial Relays
6 COLLINS, Mya FR Brown 1:10.65 2022 Colonial Relays
7 DEGRENIER, Shelby SO Bryant 1:11.64 Black & Gold Invitational
8 MINIER-PARRA, Jennifer SO Rhode Island 1:14.34 Ocean State Invitational

Start Lists

Section 1 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
2 DESMOND, Grace SO Brown 1:09.68 2022 Colonial Relays
3 YOST, Grace SO Bryant 1:06.94 Black & Gold Invitational
4 WILLIG, Amy JR Brown 1:06.53 2022 Colonial Relays
5 BADJI, Hasna JR Rhode Island 1:04.73 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
6 MATHEW, Anjoli SO Brown 1:04.87 2022 Colonial Relays

Section 2 of 2

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
4 MINIER-PARRA, Jennifer SO Rhode Island 1:14.34 Ocean State Invitational
5 COLLINS, Mya FR Brown 1:10.65 2022 Colonial Relays
6 DEGRENIER, Shelby SO Bryant 1:11.64 Black & Gold Invitational

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Time Pts HPL
1 WILLIG, Amy JR Brown 1:04.92 10 1 (1)
2 MATHEW, Anjoli SO Brown 1:05.59 8 1 (2)
3 BADJI, Hasna JR Rhode Island 1:05.89 6 1 (3)
4 YOST, Grace SO Bryant 1:06.24 5 1 (4)
5 DEGRENIER, Shelby SO Bryant 1:08.58 4 2 (1)
6 COLLINS, Mya FR Brown 1:09.41 3 2 (2)
7 DESMOND, Grace SO Brown 1:09.63 2 1 (5)
8 MINIER-PARRA, Jennifer SO Rhode Island 1:14.85 1 2 (3)

Finals Section: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 WILLIG, Amy JR Brown1:04.92 10
2 MATHEW, Anjoli SO Brown1:05.59 8
3 BADJI, Hasna JR Rhode Island1:05.89 6
4 YOST, Grace SO Bryant1:06.24 5
5 DESMOND, Grace SO Brown1:09.63 2


Finals Section: 2

HPL JD Athlete Yr. Team Time Pts Note
1 DEGRENIER, Shelby SO Bryant1:08.58 4
2 COLLINS, Mya FR Brown1:09.41 3
3 MINIER-PARRA, Jennifer SO Rhode Island1:14.85 1


#17 Men's 4 x 100m Relay

Entries

Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 Rhode Island A Barjolo O'Connor Creeley Howard 41.01
2 Rhode Island B Ross Plaia Manetta Tambah 41.01
3 Dartmouth A Batlanki Wildberg Epstein Walkosz 41.60
4 Brown A Li Kelley Lowe Wilson 42.20
Total Entries: 4

Performance List

Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 Rhode Island A Barjolo O'Connor Creeley Howard 41.01 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
2 Rhode Island B Ross Plaia Manetta Tambah 41.01 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
3 Dartmouth A Batlanki Wildberg Epstein Walkosz 41.60
4 Brown A Li Kelley Lowe Wilson 42.20 2022 Colonial Relays

Start Lists

Lane Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
3 Brown A Li Kelley Lowe Wilson 42.20 2022 Colonial Relays
4 Dartmouth A Batlanki Wildberg Epstein Walkosz 41.60
5 Rhode Island A Barjolo O'Connor Creeley Howard 41.01 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
6 Rhode Island B Ross Plaia Manetta Tambah 41.01 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships

Results

Finals

PL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts
1 Rhode Island A 41.14
Barjolo
O'Connor
Creeley
Howard
10
2 Brown A 42.15
Li
Kelley
Lowe
Wilson
8
3 Dartmouth A 42.24
Batlanki
Wildberg
Epstein
Walkosz
6
4 Rhode Island B 43.42
Ross
Plaia
Manetta
Tambah
5

Finals Section: 1

PL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts Note
1 Rhode Island A 41.14
Barjolo
O'Connor
Creeley
Howard
10
2 Brown A 42.15
Li
Kelley
Lowe
Wilson
8
3 Dartmouth A 42.24
Batlanki
Wildberg
Epstein
Walkosz
6
4 Rhode Island B 43.42
Ross
Plaia
Manetta
Tambah
5


#18 Women's 4 x 100m Relay

Entries

Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 Rhode Island A Smith Twombly Goretoy Federico 46.45
2 Dartmouth A Cunningham Enaohwo Hoffer McNally 46.80
3 Brown A Ury Stokes Marrinan Frey 47.25
4 UMass Amherst A Schissel Collins Kirry Richardson 47.31
5 UMass Amherst B Lee Deveaux Headley-Mawasi Doerries 48.50
Total Entries: 5

Performance List

Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 Rhode Island A Smith Twombly Goretoy Federico 46.45 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
2 Dartmouth A Cunningham Enaohwo Hoffer McNally 46.80 Florida State Relays
3 Brown A Ury Stokes Marrinan Frey 47.25 UCONN Northeast Invite
4 UMass Amherst A Schissel Collins Kirry Richardson 47.31 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
5 UMass Amherst B Lee Deveaux Headley-Mawasi Doerries 48.50

Start Lists

Lane Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
2 UMass Amherst B Lee Deveaux Headley-Mawasi Doerries 48.50
3 UMass Amherst A Schissel Collins Kirry Richardson 47.31 NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
4 Brown A Ury Stokes Marrinan Frey 47.25 UCONN Northeast Invite
5 Rhode Island A Smith Twombly Goretoy Federico 46.45 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
6 Dartmouth A Cunningham Enaohwo Hoffer McNally 46.80 Florida State Relays

Results

Finals

PL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts
1 Dartmouth A 47.44
Cunningham
Enaohwo
Hoffer
McNally
10
2 UMass Amherst A 47.92
Schissel
Collins
Kirry
Richardson
8
3 Rhode Island A 48.00
Smith
Twombly
Goretoy
Federico
6
4 Brown A 48.81
Ury
Stokes
Marrinan
Frey
5
5 UMass Amherst B 49.64
Lee
Deveaux
Headley-Mawasi
Doerries
4

Finals Section: 1

PL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts Note
1 Dartmouth A 47.44
Cunningham
Enaohwo
Hoffer
McNally
10
2 UMass Amherst A 47.92
Schissel
Collins
Kirry
Richardson
8
3 Rhode Island A 48.00
Smith
Twombly
Goretoy
Federico
6
4 Brown A 48.81
Ury
Stokes
Marrinan
Frey
5
5 UMass Amherst B 49.64
Lee
Deveaux
Headley-Mawasi
Doerries
4


#19 Men's 4 x 400m Relay

Entries

Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 UMass Amherst A Dubsky Benton Martens Matthews 3:16.10
2 Brown A Nevala Kelley Boyce Brooks 3:17.62
3 Dartmouth A Stevens Childers Walkosz Epstein 3:17.94
4 UMass Amherst B Perry Drew McKay Walker 3:20.00
5 Dartmouth C Appleton Childers Hinz Lingard 3:26.00
6 Dartmouth D Reid Lawrence Weber Wang 3:28.00
7 Bryant A Macsweeney Kaiser O'Mahony   3:32.00
8 Dartmouth B Marx Hughes Luck Lewis 3:35.00
Total Entries: 8

Performance List

Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 UMass Amherst A Dubsky Benton Martens Matthews 3:16.10 2022 Boston University Battle in Beantown
2 Brown A Nevala Kelley Boyce Brooks 3:17.62 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
3 Dartmouth A Stevens Childers Walkosz Epstein 3:17.94 2021 Dartmouth Outdoor Invitational
4 UMass Amherst B Perry Drew McKay Walker 3:20.00
5 Dartmouth C Appleton Childers Hinz Lingard 3:26.00
6 Dartmouth D Reid Lawrence Weber Wang 3:28.00
7 Bryant A Macsweeney Kaiser O'Mahony   3:32.00
8 Dartmouth B Marx Hughes Luck Lewis 3:35.00

Start Lists

Section 1 of 2

Lane Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
2 Dartmouth C Appleton Childers Hinz Lingard 3:26.00
3 UMass Amherst B Perry Drew McKay Walker DNS
4 Dartmouth A Stevens Childers Walkosz Epstein 3:17.94 2021 Dartmouth Outdoor Invitational
5 UMass Amherst A Dubsky Benton Martens Matthews 3:16.10 2022 Boston University Battle in Beantown
6 Brown A Nevala Kelley Boyce Brooks 3:17.62 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational

Section 2 of 2

Lane Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
4 Dartmouth B Marx Hughes Luck Lewis DNS
5 Dartmouth D Reid Lawrence Weber Wang DNF
6 Bryant A Macsweeney Kaiser O'Mahony   3:32.00

Results

Finals

PL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts HPL
1 Brown A 3:22.83
Nevala
Kelley
Boyce
Brooks
10 1 (1)
2 Dartmouth C 3:23.30
Appleton
Childers
Hinz
Lingard
8 1 (2)
3 UMass Amherst A 3:24.36
Dubsky
Benton
Martens
Matthews
6 1 (3)
4 Dartmouth A 3:36.37
Stevens
Childers
Walkosz
Epstein
5 1 (4)
5 Bryant A 3:45.82
Macsweeney
Kaiser
O'Mahony
4 2 (1)
Dartmouth D DNF
Reid
Lawrence
Weber
Wang
 
UMass Amherst B DNS
Perry
Drew
McKay
Walker
 
Dartmouth B DNS
Marx
Hughes
Luck
Lewis
 

Finals Section: 1

HPL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts Note
1 Brown A 3:22.83
Nevala
Kelley
Boyce
Brooks
10
2 Dartmouth C 3:23.30
Appleton
Childers
Hinz
Lingard
8
3 UMass Amherst A 3:24.36
Dubsky
Benton
Martens
Matthews
6
4 Dartmouth A 3:36.37
Stevens
Childers
Walkosz
Epstein
5
UMass Amherst B DNS
Perry
Drew
McKay
Walker
 


Finals Section: 2

HPL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts Note
1 Bryant A 3:45.82
Macsweeney
Kaiser
O'Mahony
4
Dartmouth D DNF
Reid
Lawrence
Weber
Wang
 
Dartmouth B DNS
Marx
Hughes
Luck
Lewis
 


#20 Women's 4 x 400m Relay

Entries

Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 Rhode Island A Smith Federico Birdsall Twombly 3:42.22
2 Northeastern B Petersen DeFrietas McMahon Trejo 3:48.31
3 UMass Amherst A Yocum Kopec Headley-Mawasi   3:49.48
4 Brown A Agbasi Baker Barakat   3:50.06
5 UMass Amherst B Witt Bostwick Pierre Hoenes 3:55.00
6 Rhode Island B Badji O'Connor Goretoy Watts 3:55.00
7 Dartmouth A Hoffer Jackson Pietrasiewicz Quinn 3:56.13
8 UMass Amherst C LaBonte Conroy Keefe   4:00.00
9 Dartmouth B Hirschfeld Jackson Rittler Nobili 4:00.00
10 Northeastern A Shotts Duggan Dunbury McClain 4:00.00
11 Brown B Reichheld McManus Ofek Willig 4:10.00
12 Rhode Island C Hurley Turgeon LePage Hughes 4:10.00
13 Bryant A Sam Prestininzi Grzybinski Doherty 4:20.00
Total Entries: 13

Performance List

Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 Rhode Island A Smith Federico Birdsall Twombly 3:42.22 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
2 Northeastern B Petersen DeFrietas McMahon Trejo 3:48.31 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
3 UMass Amherst A Yocum Kopec Headley-Mawasi   3:49.48 Black and Gold Invite
4 Brown A Agbasi Baker Barakat   3:50.06 2022 Colonial Relays
5 UMass Amherst B Witt Bostwick Pierre Hoenes 3:55.00
6 Rhode Island B Badji O'Connor Goretoy Watts 3:55.00
7 Dartmouth A Hoffer Jackson Pietrasiewicz Quinn 3:56.13 2022 Giegengack Invitational
8 UMass Amherst C LaBonte Conroy Keefe   4:00.00
9 Dartmouth B Hirschfeld Jackson Rittler Nobili 4:00.00
10 Northeastern A Shotts Duggan Dunbury McClain 4:00.00
11 Brown B Reichheld McManus Ofek Willig 4:10.00
12 Rhode Island C Hurley Turgeon LePage Hughes 4:10.00
13 Bryant A Sam Prestininzi Grzybinski Doherty 4:20.00

Start Lists

Section 1 of 2

Lane Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 Rhode Island B Badji O'Connor Goretoy Watts 3:55.00
2 UMass Amherst B Witt Bostwick Pierre Hoenes DNS
3 Northeastern A Shotts Duggan Dunbury McClain 4:00.00
4 UMass Amherst A Yocum Kopec Headley-Mawasi   3:49.48 Black and Gold Invite
5 Rhode Island A Smith Federico Birdsall Twombly 3:42.22 Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
6 Dartmouth A Hoffer Jackson Pietrasiewicz Quinn 3:56.13 2022 Giegengack Invitational

Section 2 of 2

Lane Team Squad Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Seed Note
1 Rhode Island C Hurley Turgeon LePage Hughes DNS
2 Brown B Reichheld McManus Ofek Willig 4:10.00
3 Northeastern B Petersen DeFrietas McMahon Trejo 3:48.31 IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
4 Dartmouth B Hirschfeld Jackson Rittler Nobili DNS
5 Bryant A Sam Prestininzi Grzybinski Doherty DNS
6 UMass Amherst C LaBonte Conroy Keefe   4:00.00

Results

Finals

PL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts HPL
1 UMass Amherst A 3:53.94
Yocum
Kopec
Headley-Mawasi
10 1 (1)
2 Dartmouth A 4:01.59
Hoffer
Jackson
Pietrasiewicz
Quinn
8 1 (2)
3 Rhode Island A 4:02.20
Smith
Federico
Birdsall
Twombly
6 1 (3)
4 Northeastern A 4:07.32
Shotts
Duggan
Dunbury
McClain
5 1 (4)
5 Northeastern B 4:10.02
Petersen
DeFrietas
McMahon
Trejo
4 2 (1)
6 UMass Amherst C 4:13.21
LaBonte
Conroy
Keefe
3 2 (2)
7 Brown B 4:16.34
Reichheld
McManus
Ofek
Willig
2 2 (3)
8 Rhode Island B 4:18.07
Badji
O'Connor
Goretoy
Watts
1 1 (5)
UMass Amherst B DNS
Witt
Bostwick
Pierre
Hoenes
 
Bryant A DNS
Sam
Prestininzi
Grzybinski
Doherty
 
Dartmouth B DNS
Hirschfeld
Jackson
Rittler
Nobili
 
Rhode Island C DNS
Hurley
Turgeon
LePage
Hughes
 

Finals Section: 1

HPL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts Note
1 UMass Amherst A 3:53.94
Yocum
Kopec
Headley-Mawasi
10
2 Dartmouth A 4:01.59
Hoffer
Jackson
Pietrasiewicz
Quinn
8
3 Rhode Island A 4:02.20
Smith
Federico
Birdsall
Twombly
6
4 Northeastern A 4:07.32
Shotts
Duggan
Dunbury
McClain
5
5 Rhode Island B 4:18.07
Badji
O'Connor
Goretoy
Watts
1
UMass Amherst B DNS
Witt
Bostwick
Pierre
Hoenes
 


Finals Section: 2

HPL JD Team Squad Time Athlete 1 Athlete 2 Athlete 3 Athlete 4 Pts Note
1 Northeastern B 4:10.02
Petersen
DeFrietas
McMahon
Trejo
4
2 UMass Amherst C 4:13.21
LaBonte
Conroy
Keefe
3
3 Brown B 4:16.34
Reichheld
McManus
Ofek
Willig
2
Bryant A DNS
Sam
Prestininzi
Grzybinski
Doherty
 
Dartmouth B DNS
Hirschfeld
Jackson
Rittler
Nobili
 
Rhode Island C DNS
Hurley
Turgeon
LePage
Hughes
 


#21 Men's High Jump

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 CHAMPLIN, Ethan FR UMass Amherst1.75m
2 CRUZ, Divas FR Bryant1.90m
3 MARSHALL, Michael FR Bryant1.95m
4 MILLER, Mason FR UMass Amherst1.82m
5 MURAOKA, Trey SO Bryant1.91m
6 REICHENBACH, Jack JR Rhode Island2.08m
7 SANTOS, John FR Rhode Island1.99m
8 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst1.80m
9 TONDORA, Caleb SO Bryant1.95m
Total Entries: 9

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 REICHENBACH, Jack JR Rhode Island 2.08m URI Invitational
2 SANTOS, John FR Rhode Island 1.99m Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
3 TONDORA, Caleb SO Bryant 1.95m Bates Invitational and Multi
4 MARSHALL, Michael FR Bryant 1.95m Black & Gold Invitational
5 MURAOKA, Trey SO Bryant 1.91m NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
6 CRUZ, Divas FR Bryant 1.90m Bryant University vs CCSU, URI
7 MILLER, Mason FR UMass Amherst 1.82m Brown Alden Invitation
8 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 1.80m Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
9 CHAMPLIN, Ethan FR UMass Amherst 1.75m UMASS Invitational

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 TONDORA, Caleb SO Bryant 1.95m Bates Invitational and Multi
2 SANTOS, John FR Rhode Island 1.99m Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
3 MARSHALL, Michael FR Bryant 1.95m Black & Gold Invitational
4 MURAOKA, Trey SO Bryant 1.91m NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
5 REICHENBACH, Jack JR Rhode Island 2.08m URI Invitational
6 CRUZ, Divas FR Bryant 1.90m Bryant University vs CCSU, URI
7 MILLER, Mason FR UMass Amherst 1.82m Brown Alden Invitation
8 CHAMPLIN, Ethan FR UMass Amherst 1.75m UMASS Invitational
9 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 1.80m Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark English Jumping Record Pts
1 REICHENBACH, Jack JR Rhode Island 1.95m 6'4.75"
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
P P P O O O O XXX
10
2 MARSHALL, Michael FR Bryant 1.95m 6'4.75"
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
P P P P O XO XO XXX
8
3 SANTOS, John FR Rhode Island 1.95m 6'4.75"
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
P P P O O XO XXO XXX
6
4 MURAOKA, Trey SO Bryant 1.75m 5'8.75"
1.65 1.70 1.75 1.80
P P XO XXX
5
5 TONDORA, Caleb SO Bryant 1.75m 5'8.75"
1.65 1.70 1.75 1.80
P O XXO XXX
4
6 MILLER, Mason FR UMass Amherst 1.70m 5'7"
1.65 1.70 1.75 1.80
P O XPP XX
3
7 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 1.70m 5'7"
1.65 1.70 1.75 1.80
P XXO PPP XXX
2
CRUZ, Divas FR Bryant NH
1.65 1.70 1.75
P P XXX
 
CHAMPLIN, Ethan FR UMass Amherst DNS    

Finals Flight: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Mark English Jumping Record Pts Note
1 REICHENBACH, Jack JR Rhode Island1.95m 6'4.75"
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
P P P O O O O XXX
10
2 MARSHALL, Michael FR Bryant1.95m 6'4.75"
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
P P P P O XO XO XXX
8
3 SANTOS, John FR Rhode Island1.95m 6'4.75"
1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
P P P O O XO XXO XXX
6
4 MURAOKA, Trey SO Bryant1.75m 5'8.75"
1.65 1.70 1.75 1.80
P P XO XXX
5
5 TONDORA, Caleb SO Bryant1.75m 5'8.75"
1.65 1.70 1.75 1.80
P O XXO XXX
4
6 MILLER, Mason FR UMass Amherst1.70m 5'7"
1.65 1.70 1.75 1.80
P O XPP XX
3
7 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst1.70m 5'7"
1.65 1.70 1.75 1.80
P XXO PPP XXX
2
CRUZ, Divas FR BryantNH
1.65 1.70 1.75
P P XXX
 
CHAMPLIN, Ethan FR UMass AmherstDNS    


#22 Women's High Jump

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BOSTWICK, Tessa SO UMass Amherst1.60m
2 CONNEELY, Maeve FR Dartmouth1.68m
3 DECARLI, Stephanie JR Bryant1.50m
4 DOERRIES, Lea SO UMass Amherst1.65m
5 DUMAS, Lily JR Brown1.73m
6 FETHERSTON, Olivia SO Rhode Island1.65m
7 FODERA, Maggie FR Bryant1.50m
8 KOPEC, Kira SR UMass Amherst1.60m
9 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst1.65m
10 ROWLAND, Courtney FR UMass Amherst1.67m
11 SELIGMANN, Delaney FR Brown1.57m
12 TAIWO, Bolu JR Rhode Island1.67m
Total Entries: 12

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 DUMAS, Lily JR Brown 1.73m Dr. Sander Invitational Columbia Challenge
2 CONNEELY, Maeve FR Dartmouth 1.68m 2021-22 Dartmouth Indoor Season Opener
3 TAIWO, Bolu JR Rhode Island 1.67m Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
4 ROWLAND, Courtney FR UMass Amherst 1.67m Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
5 DOERRIES, Lea SO UMass Amherst 1.65m
6 FETHERSTON, Olivia SO Rhode Island 1.65m NEICAAA Indoor Track & Field Championship
7 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst 1.65m URI Invitational
8 BOSTWICK, Tessa SO UMass Amherst 1.60m
9 KOPEC, Kira SR UMass Amherst 1.60m
10 SELIGMANN, Delaney FR Brown 1.57m Brown Invitational
11 DECARLI, Stephanie JR Bryant 1.50m Bryant University vs CCSU, URI
12 FODERA, Maggie FR Bryant 1.50m URI Invitational

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 TAIWO, Bolu JR Rhode Island 1.67m Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
2 DECARLI, Stephanie JR Bryant 1.50m Bryant University vs CCSU, URI
3 ROWLAND, Courtney FR UMass Amherst 1.67m Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
4 DOERRIES, Lea SO UMass Amherst 1.65m
5 KOPEC, Kira SR UMass Amherst 1.60m
6 FETHERSTON, Olivia SO Rhode Island 1.65m NEICAAA Indoor Track & Field Championship
7 DUMAS, Lily JR Brown 1.73m Dr. Sander Invitational Columbia Challenge
8 BOSTWICK, Tessa SO UMass Amherst 1.60m
9 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst 1.65m URI Invitational
10 SELIGMANN, Delaney FR Brown 1.57m Brown Invitational
11 CONNEELY, Maeve FR Dartmouth 1.68m 2021-22 Dartmouth Indoor Season Opener
12 FODERA, Maggie FR Bryant 1.50m URI Invitational

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark English Jumping Record Pts
1 DUMAS, Lily JR Brown 1.65m 5'5"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P P O XXO XO XXX
10
2 DOERRIES, Lea SO UMass Amherst 1.65m 5'5"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P P O O XXO XXX
8
3 TAIWO, Bolu JR Rhode Island 1.65m 5'5"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P O XO XXO XXO XXX
6
4 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst 1.65m 5'5"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P P XXO XXO XXO XXX
5
5 FETHERSTON, Olivia SO Rhode Island 1.60m 5'3"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
P O XO O XXX
4
6 CONNEELY, Maeve FR Dartmouth 1.60m 5'3"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
P P O XXO XXX
3
7 ROWLAND, Courtney FR UMass Amherst 1.55m 5'1"
1.45 1.50 1.55 1.60
P P O XXX
2
8 FODERA, Maggie FR Bryant 1.50m 4'11"
1.45 1.50 1.55
P O XXX
1
9 KOPEC, Kira SR UMass Amherst 1.50m 4'11"
1.45 1.50 1.55
XO O XXX
 
10 SELIGMANN, Delaney FR Brown 1.50m 4'11"
1.45 1.50 1.55
P XO XXX
 
11 DECARLI, Stephanie JR Bryant 1.50m 4'11"
1.45 1.50 1.55
XO XXO XXX
 
BOSTWICK, Tessa SO UMass Amherst NH
1.45 1.50
P XXX
 

Finals Flight: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Mark English Jumping Record Pts Note
1 DUMAS, Lily JR Brown1.65m 5'5"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P P O XXO XO XXX
10
2 DOERRIES, Lea SO UMass Amherst1.65m 5'5"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P P O O XXO XXX
8
3 TAIWO, Bolu JR Rhode Island1.65m 5'5"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P O XO XXO XXO XXX
6
4 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst1.65m 5'5"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P P XXO XXO XXO XXX
5
5 FETHERSTON, Olivia SO Rhode Island1.60m 5'3"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
P O XO O XXX
4
6 CONNEELY, Maeve FR Dartmouth1.60m 5'3"
1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
P P O XXO XXX
3
7 ROWLAND, Courtney FR UMass Amherst1.55m 5'1"
1.45 1.50 1.55 1.60
P P O XXX
2
8 FODERA, Maggie FR Bryant1.50m 4'11"
1.45 1.50 1.55
P O XXX
1
9 KOPEC, Kira SR UMass Amherst1.50m 4'11"
1.45 1.50 1.55
XO O XXX
 
10 SELIGMANN, Delaney FR Brown1.50m 4'11"
1.45 1.50 1.55
P XO XXX
 
11 DECARLI, Stephanie JR Bryant1.50m 4'11"
1.45 1.50 1.55
XO XXO XXX
 
BOSTWICK, Tessa SO UMass AmherstNH
1.45 1.50
P XXX
 


#23 Men's Pole Vault

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 JONES, Mason SO Bryant4.40m
2 LANDAU, Liam JR Northeastern4.55m
3 MIRECKI, Nicholas SO Bryant4.40m
4 PANTAZOPOULOS, Athanasios FR Northeastern4.30m
5 POWERS, Isaiah SO Rhode Island4.55m
6 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst3.95m
7 WALDHAUSEN, Neil FR Rhode Island4.45m
8 WISNASKAS, Paul FR NortheasternNM
Total Entries: 8

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 POWERS, Isaiah SO Rhode Island 4.55m 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
2 LANDAU, Liam JR Northeastern 4.55m IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
3 WALDHAUSEN, Neil FR Rhode Island 4.45m Black & Gold Invitational
4 JONES, Mason SO Bryant 4.40m Northeast Conference Championship
5 MIRECKI, Nicholas SO Bryant 4.40m MIT Gordon Kelly Invitational
6 PANTAZOPOULOS, Athanasios FR Northeastern 4.30m UCONN Dog Fight
7 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 3.95m NEICAAA Indoor Track & Field Championship
8 WISNASKAS, Paul FR Northeastern NM

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 MIRECKI, Nicholas SO Bryant 4.40m MIT Gordon Kelly Invitational
2 POWERS, Isaiah SO Rhode Island 4.55m 2022 Boston University David Hemery Valentine Invitational
3 WALDHAUSEN, Neil FR Rhode Island 4.45m Black & Gold Invitational
4 WISNASKAS, Paul FR Northeastern NM
5 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 3.95m NEICAAA Indoor Track & Field Championship
6 PANTAZOPOULOS, Athanasios FR Northeastern 4.30m UCONN Dog Fight
7 LANDAU, Liam JR Northeastern 4.55m IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
8 JONES, Mason SO Bryant 4.40m Northeast Conference Championship

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark English Jumping Record Pts
1 POWERS, Isaiah SO Rhode Island 4.55m 14'11"
3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 4.55 4.68
P P XO O O O XXX
10
2 JONES, Mason SO Bryant 4.45m 14'7.25"
3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 4.55
P P O O O XXX
8
3 WALDHAUSEN, Neil FR Rhode Island 4.30m 14'1.25"
3.85 4.00 4.15 4.30 4.45
P P O O XXX
6
4 PANTAZOPOULOS, Athanasios FR Northeastern 4.30m 14'1.25"
3.85 4.00 4.15 4.30 4.45
P P XO XO XXX
5
5 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst 4.00m 13'1.50"
3.85 4.00 4.15
XPP O XXX
4
WISNASKAS, Paul FR Northeastern NH
3.85
XXX
 
LANDAU, Liam JR Northeastern NH
3.85 4.00 4.15 4.30
P P P XXX
 
MIRECKI, Nicholas SO Bryant NH    

Finals Flight: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Mark English Jumping Record Pts Note
1 POWERS, Isaiah SO Rhode Island4.55m 14'11"
3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 4.55 4.68
P P XO O O O XXX
10
2 JONES, Mason SO Bryant4.45m 14'7.25"
3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 4.55
P P O O O XXX
8
3 WALDHAUSEN, Neil FR Rhode Island4.30m 14'1.25"
3.85 4.00 4.15 4.30 4.45
P P O O XXX
6
4 PANTAZOPOULOS, Athanasios FR Northeastern4.30m 14'1.25"
3.85 4.00 4.15 4.30 4.45
P P XO XO XXX
5
5 TARANTINO, Matthew JR UMass Amherst4.00m 13'1.50"
3.85 4.00 4.15
XPP O XXX
4
WISNASKAS, Paul FR NortheasternNH
3.85
XXX
 
LANDAU, Liam JR NortheasternNH
3.85 4.00 4.15 4.30
P P P XXX
 
MIRECKI, Nicholas SO BryantNH    


#24 Women's Pole Vault

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 CASCIANO, Sophia JR UMass Amherst3.75m
2 FISCHER, Samantha FR Northeastern3.40m
3 GOLAS, Sydney FR Bryant3.05m
4 GRUDMAN, Maya FR Dartmouth3.65m
5 HAGYMAS, Sophie FR Rhode Island3.30m
6 LARKIN, Caroline SO Rhode Island3.45m
7 MARTINEZ, Shileigh JR Bryant3.55m
8 OBEIDAT, Jenin FR Dartmouth3.50m
9 PARR, Sarah FR Rhode Island3.35m
10 RODRICKS, Nina SO NortheasternNM
11 SHANNON, Sydney SO Rhode Island3.50m
12 TAYLOR, Chloe FR Dartmouth3.60m
13 WARDEN, Lois SO Bryant3.70m
Total Entries: 13

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 CASCIANO, Sophia JR UMass Amherst 3.75m 2022 Boston University Battle in Beantown
2 WARDEN, Lois SO Bryant 3.70m NEC Indoor Track & Field Championships
3 GRUDMAN, Maya FR Dartmouth 3.65m Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships
4 TAYLOR, Chloe FR Dartmouth 3.60m 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
5 MARTINEZ, Shileigh JR Bryant 3.55m Bryant U vs American U, Brown U
6 OBEIDAT, Jenin FR Dartmouth 3.50m Ivy & HBCU Challenge
7 SHANNON, Sydney SO Rhode Island 3.50m Bryant University vs CCSU, URI
8 LARKIN, Caroline SO Rhode Island 3.45m Black & Gold Invitational
9 FISCHER, Samantha FR Northeastern 3.40m IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
10 PARR, Sarah FR Rhode Island 3.35m NEICAAA Indoor Track & Field Championship
11 HAGYMAS, Sophie FR Rhode Island 3.30m Black & Gold Invitational
12 GOLAS, Sydney FR Bryant 3.05m URI Invitational
13 RODRICKS, Nina SO Northeastern NM

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 HAGYMAS, Sophie FR Rhode Island 3.30m Black & Gold Invitational
2 WARDEN, Lois SO Bryant 3.70m NEC Indoor Track & Field Championships
3 GRUDMAN, Maya FR Dartmouth 3.65m Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships
4 SHANNON, Sydney SO Rhode Island 3.50m Bryant University vs CCSU, URI
5 MARTINEZ, Shileigh JR Bryant 3.55m Bryant U vs American U, Brown U
6 FISCHER, Samantha FR Northeastern 3.40m IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
7 LARKIN, Caroline SO Rhode Island 3.45m Black & Gold Invitational
8 RODRICKS, Nina SO Northeastern NM
9 PARR, Sarah FR Rhode Island 3.35m NEICAAA Indoor Track & Field Championship
10 OBEIDAT, Jenin FR Dartmouth 3.50m Ivy & HBCU Challenge
11 TAYLOR, Chloe FR Dartmouth 3.60m 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Friday)
12 GOLAS, Sydney FR Bryant 3.05m URI Invitational
13 CASCIANO, Sophia JR UMass Amherst 3.75m 2022 Boston University Battle in Beantown

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark English Jumping Record Pts
1 CASCIANO, Sophia JR UMass Amherst 3.65m 11'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P O O XO XXX
10
2 WARDEN, Lois SO Bryant 3.65m 11'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P O XXO XXX
8
3 MARTINEZ, Shileigh JR Bryant 3.35m 10'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50
P XO O XXX
6
4 GRUDMAN, Maya FR Dartmouth 3.35m 10'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50
P P XO XXX
5
5 SHANNON, Sydney SO Rhode Island 3.35m 10'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50
P XO XO XXX
4
6 OBEIDAT, Jenin FR Dartmouth 3.35m 10'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50
P O XXO XXX
3
7 HAGYMAS, Sophie FR Rhode Island 3.20m 10'6"
3.04 3.20 3.35
O O XXX
1.5
7 LARKIN, Caroline SO Rhode Island 3.20m 10'6"
3.04 3.20 3.35
P O XXX
1.5
9 RODRICKS, Nina SO Northeastern 3.04m 9'11.75"
3.04 3.20
XO XXX
 
9 GOLAS, Sydney FR Bryant 3.04m 9'11.75"
3.04 3.20
XO XXX
 
11 TAYLOR, Chloe FR Dartmouth 3.04m 9'11.75"
3.04 3.20
XXO XXX
 
FISCHER, Samantha FR Northeastern NH
3.04 3.20
P XXX
 
PARR, Sarah FR Rhode Island DNS    

Finals Flight: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Mark English Jumping Record Pts Note
1 CASCIANO, Sophia JR UMass Amherst3.65m 11'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P O O XO XXX
10
2 WARDEN, Lois SO Bryant3.65m 11'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P O XXO XXX
8
3 MARTINEZ, Shileigh JR Bryant3.35m 10'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50
P XO O XXX
6
4 GRUDMAN, Maya FR Dartmouth3.35m 10'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50
P P XO XXX
5
5 SHANNON, Sydney SO Rhode Island3.35m 10'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50
P XO XO XXX
4
6 OBEIDAT, Jenin FR Dartmouth3.35m 10'11.75"
3.04 3.20 3.35 3.50
P O XXO XXX
3
7 HAGYMAS, Sophie FR Rhode Island3.20m 10'6"
3.04 3.20 3.35
O O XXX
1.5
7 LARKIN, Caroline SO Rhode Island3.20m 10'6"
3.04 3.20 3.35
P O XXX
1.5
9 RODRICKS, Nina SO Northeastern3.04m 9'11.75"
3.04 3.20
XO XXX
 
9 GOLAS, Sydney FR Bryant3.04m 9'11.75"
3.04 3.20
XO XXX
 
11 TAYLOR, Chloe FR Dartmouth3.04m 9'11.75"
3.04 3.20
XXO XXX
 
FISCHER, Samantha FR NortheasternNH
3.04 3.20
P XXX
 
PARR, Sarah FR Rhode IslandDNS    


#25 Men's Long Jump

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 ANUONYEMERE, Ugo SR Northeastern6.22m
2 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst5.91m
3 BELLEVUE, Allan FR UMass Amherst6.00m
4 CLASBY, Zachary FR Bryant6.26m
5 GLENDON, Tyler SO UMass Amherst6.90m
6 HUGHES, Ethan SO Dartmouth6.96m
7 IRBY, Derek FR Brown5.95m
8 LUCK, Connor SO Dartmouth6.69m
9 MARX, Will JR Dartmouth6.44m
10 MCMANUS, Patrick FR Brown6.48m
11 MILLER, Mason FR UMass Amherst6.16m
12 SMITH, Aidan SO Bryant6.56m
Total Entries: 12

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 HUGHES, Ethan SO Dartmouth 6.96m UNH Wildcat Pre-Conference
2 GLENDON, Tyler SO UMass Amherst 6.90m Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
3 LUCK, Connor SO Dartmouth 6.69m UNH Wildcat Pre-Conference
4 SMITH, Aidan SO Bryant 6.56m Bryant University vs CCSU, URI
5 MCMANUS, Patrick FR Brown 6.48m Coach's Invitational
6 MARX, Will JR Dartmouth 6.44m Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships
7 CLASBY, Zachary FR Bryant 6.26m NEC Indoor Track & Field Championships
8 ANUONYEMERE, Ugo SR Northeastern 6.22m 2021 CAA Track & Field Championships
9 MILLER, Mason FR UMass Amherst 6.16m Harvard Multi Meet
10 BELLEVUE, Allan FR UMass Amherst 6.00m
11 IRBY, Derek FR Brown 5.95m 2022 Colonial Relays
12 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst 5.91m 2022 Boston University Battle in Beantown

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 ANUONYEMERE, Ugo SR Northeastern 6.22m 2021 CAA Track & Field Championships
2 GLENDON, Tyler SO UMass Amherst 6.90m Atlantic 10 Outdoor Track & Field Championships
3 LUCK, Connor SO Dartmouth 6.69m UNH Wildcat Pre-Conference
4 CLASBY, Zachary FR Bryant 6.26m NEC Indoor Track & Field Championships
5 MARX, Will JR Dartmouth 6.44m Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships
6 MILLER, Mason FR UMass Amherst 6.16m Harvard Multi Meet
7 HUGHES, Ethan SO Dartmouth 6.96m UNH Wildcat Pre-Conference
8 SMITH, Aidan SO Bryant 6.56m Bryant University vs CCSU, URI
9 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst 5.91m 2022 Boston University Battle in Beantown
10 BELLEVUE, Allan FR UMass Amherst 6.00m
11 IRBY, Derek FR Brown 5.95m 2022 Colonial Relays
12 MCMANUS, Patrick FR Brown 6.48m Coach's Invitational

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark Wind English Attempts Pts
1 MCMANUS, Patrick FR Brown 6.62m +2.2 21'8.75"
6.53 6.52 6.62 5.93 6.29 6.35
w:+1.5 w:+1.3 w:+2.2 w:+2.1 w:+3.0 w:+1.7
10
2 GLENDON, Tyler SO UMass Amherst 6.53m +4.0 21'5.25"
6.53 6.41 6.23 6.25 4.74 PASS
w:+4.0 w:+2.0 w:+1.8 w:+1.6 w:+1.7 w: +0.0
8
3 LUCK, Connor SO Dartmouth 6.36m +1.1 20'10.50"
FOUL 6.10 6.36 6.20 6.09 FOUL
w: +0.0 w:+2.9 w:+1.1 w:+0.2 w:+0.9 w: +0.0
6
4 SMITH, Aidan SO Bryant 6.16m +1.6 20'2.50"
6.00 FOUL 6.16 FOUL FOUL FOUL
w:+1.1 w:+1.3 w:+1.6 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
5
5 MARX, Will JR Dartmouth 6.06m +1.7 19'10.75"
5.98 6.06 FOUL 5.73 5.97 5.79
w:+1.5 w:+1.7 w: +0.0 w:+2.9 w:+1.4 w:+1.3
4
6 IRBY, Derek FR Brown 6.02m +1.3 19'9"
5.45 5.32 6.02 5.78 5.49 5.86
w:+1.2 w:+2.3 w:+1.3 w:+1.9 w:+2.3 w:+0.3
3
7 CLASBY, Zachary FR Bryant 5.97m +1.3 19'7"
5.56 5.80 5.97 5.49 5.88 5.87
w:+0.9 w:+1.2 w:+1.3 w:+3.3 w:+1.7 w:+1.2
2
8 MILLER, Mason FR UMass Amherst 5.94m +1.1 19'6"
5.56 5.72 5.94 5.94 FOUL FOUL
w:+0.7 w:+2.0 w:+1.1 w:+1.8 w: +0.0 w: +0.0
1
9 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst 5.63m +0.9 18'5.75"
5.55 5.63 5.52
w:+1.7 w:+0.9 w:+2.7
 
10 BELLEVUE, Allan FR UMass Amherst 5.63m +0.2 18'5.75"
5.39 5.63 5.50
w:+1.6 w:+0.2 w: +0.0
 
ANUONYEMERE, Ugo SR Northeastern NM  
FOUL FOUL FOUL
w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
 
HUGHES, Ethan SO Dartmouth DNS      

Finals Flight: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Mark Wind English Attempts Pts Note
1 MCMANUS, Patrick FR Brown6.62m +2.2 21'8.75"
6.53 6.52 6.62 5.93 6.29 6.35
w:+1.5 w:+1.3 w:+2.2 w:+2.1 w:+3.0 w:+1.7
10
2 GLENDON, Tyler SO UMass Amherst6.53m +4.0 21'5.25"
6.53 6.41 6.23 6.25 4.74 PASS
w:+4.0 w:+2.0 w:+1.8 w:+1.6 w:+1.7 w: +0.0
8
3 LUCK, Connor SO Dartmouth6.36m +1.1 20'10.50"
FOUL 6.10 6.36 6.20 6.09 FOUL
w: +0.0 w:+2.9 w:+1.1 w:+0.2 w:+0.9 w: +0.0
6
4 SMITH, Aidan SO Bryant6.16m +1.6 20'2.50"
6.00 FOUL 6.16 FOUL FOUL FOUL
w:+1.1 w:+1.3 w:+1.6 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
5
5 MARX, Will JR Dartmouth6.06m +1.7 19'10.75"
5.98 6.06 FOUL 5.73 5.97 5.79
w:+1.5 w:+1.7 w: +0.0 w:+2.9 w:+1.4 w:+1.3
4
6 IRBY, Derek FR Brown6.02m +1.3 19'9"
5.45 5.32 6.02 5.78 5.49 5.86
w:+1.2 w:+2.3 w:+1.3 w:+1.9 w:+2.3 w:+0.3
3
7 CLASBY, Zachary FR Bryant5.97m +1.3 19'7"
5.56 5.80 5.97 5.49 5.88 5.87
w:+0.9 w:+1.2 w:+1.3 w:+3.3 w:+1.7 w:+1.2
2
8 MILLER, Mason FR UMass Amherst5.94m +1.1 19'6"
5.56 5.72 5.94 5.94 FOUL FOUL
w:+0.7 w:+2.0 w:+1.1 w:+1.8 w: +0.0 w: +0.0
1
9 ARIAS, Ricky JR UMass Amherst5.63m +0.9 18'5.75"
5.55 5.63 5.52
w:+1.7 w:+0.9 w:+2.7
 
12 BELLEVUE, Allan FR UMass Amherst5.63m +0.2 18'5.75"
5.39 5.63 5.50
w:+1.6 w:+0.2 w: +0.0
 
ANUONYEMERE, Ugo SR NortheasternNM  
FOUL FOUL FOUL
w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
 
HUGHES, Ethan SO DartmouthDNS      


#26 Women's Long Jump

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 CONROY, Casey SO UMass Amherst5.25m
2 DENEHY, Nisa FR UMass Amherst5.00m
3 DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst5.30m
4 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth5.06m
5 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island5.59m
6 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst5.35m
7 HOPE, Jasmine SO Bryant6.01m
8 KRISS, Stephanie SO BrownNM
9 KURLAND, Heather FR UMass Amherst5.00m
10 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst5.40m
11 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst5.35m
12 MANNA, Brooklyn SO Brown5.50m
13 MCNALLY, Bridget SO Dartmouth5.75m
14 PINEDA, Savannah FR Bryant5.24m
15 REICHERTS, Danielle SR UMass Amherst5.49m
16 TSOUKAS, Zoe SO Brown5.24m
17 TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island5.96m
Total Entries: 17

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 HOPE, Jasmine SO Bryant 6.01m Northeast Conference Championship
2 TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island 5.96m UCONN Northeast Invite
3 MCNALLY, Bridget SO Dartmouth 5.75m 2021 Dartmouth Outdoor Invitational
4 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island 5.59m NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
5 MANNA, Brooklyn SO Brown 5.50m
6 REICHERTS, Danielle SR UMass Amherst 5.49m
7 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst 5.40m
8 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst 5.35m
9 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst 5.35m
10 DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst 5.30m 2022 Giegengack Invitational
11 CONROY, Casey SO UMass Amherst 5.25m
12 PINEDA, Savannah FR Bryant 5.24m High Point - Bob Davidson Memorial
13 TSOUKAS, Zoe SO Brown 5.24m Coach's Invitational
14 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 5.06m Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships
15 DENEHY, Nisa FR UMass Amherst 5.00m
16 KURLAND, Heather FR UMass Amherst 5.00m
17 KRISS, Stephanie SO Brown NM

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 MCNALLY, Bridget SO Dartmouth 5.75m 2021 Dartmouth Outdoor Invitational
2 DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst 5.30m 2022 Giegengack Invitational
3 REICHERTS, Danielle SR UMass Amherst 5.49m
4 TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island 5.96m UCONN Northeast Invite
5 MANNA, Brooklyn SO Brown 5.50m
6 LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst 5.35m
7 CONROY, Casey SO UMass Amherst 5.25m
8 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst 5.35m
9 HOPE, Jasmine SO Bryant 6.01m Northeast Conference Championship
10 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island 5.59m NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
11 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst 5.40m
12 KURLAND, Heather FR UMass Amherst 5.00m
13 TSOUKAS, Zoe SO Brown 5.24m Coach's Invitational
14 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 5.06m Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships
15 DENEHY, Nisa FR UMass Amherst 5.00m
16 PINEDA, Savannah FR Bryant 5.24m High Point - Bob Davidson Memorial
17 SELIGMANN, Delaney FR Brown 4.73m Penn 10-Team Select

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark Wind English Attempts Pts
1 HOPE, Jasmine SO Bryant 5.91m +1.4 19'4.75"
FOUL 5.91 5.43 PASS 5.35 PASS
w: +0.0 w:+1.4 w:+3.1 w: +0.0 w:+2.3 w: +0.0
10
2 MCNALLY, Bridget SO Dartmouth 5.64m +1.8 18'6"
5.38 5.37 5.64 5.42 5.45 5.47
w:+0.4 w:+0.7 w:+1.8 w:+1.7 w:-0.3 w:+0.3
8
3 TSOUKAS, Zoe SO Brown 5.63m +2.3 18'5.75"
FOUL 5.63 5.34 4.72 FOUL 5.15
w: +0.0 w:+2.3 w:+0.2 w: +0.0 w: +0.0 w:+0.8
6
4 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst 5.56m +1.0 18'3"
4.92 5.30 5.56 4.96 PASS PASS
w:+0.7 w:+0.9 w:+1.0 w:+1.5 w: +0.0 w: +0.0
5
5 DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst 5.37m -1.6 17'7.50"
5.16 5.37 FOUL 5.23 PASS PASS
w: +0.0 w:-1.6 w: +0.0 w:-1.8 w: +0.0 w: +0.0
4
6 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth 5.29m +2.0 17'4.25"
5.29 FOUL 5.26 FOUL 4.97 5.02
w:+2.0 w: +0.0 w:-0.5 w: +0.0 w:+2.0 w:+0.9
3
7 SELIGMANN, Delaney FR Brown 5.29m +.8 17'4.25"
5.29 5.09 5.13 5.00 4.78 4.80
w:+0.8 w:+1.7 w:+5.0 w:+1.5 w:+0.8 w:+2.0
2
8 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island 5.21m +0.0 17'1.25"
5.00 5.21 4.95 5.15 PASS PASS
w:+1.7 w: +0.0 w:+0.2 w:+3.4 w: +0.0 w: +0.0
1
9 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst 5.21m +2.0 17'1.25"
FOUL 5.21 FOUL
w: +0.0 w:+2.0 w: +0.0
 
10 DENEHY, Nisa FR UMass Amherst 5.06m +1.8 16'7.25"
5.04 4.86 5.06
w:+0.9 w:+1.5 w:+1.8
 
11 KURLAND, Heather FR UMass Amherst 4.71m -0.4 15'5.50"
4.71 FOUL FOUL
w:-0.4 w: +0.0 w: +0.0
 
12 CONROY, Casey SO UMass Amherst 4.51m -0.1 14'9.75"
4.38 4.48 4.51
w: +0.0 w:+1.0 w:-0.1
 
13 PINEDA, Savannah FR Bryant 4.11m +1.9 13'6"
FOUL FOUL 4.11
w: +0.0 w: +0.0 w:+1.9
 
REICHERTS, Danielle SR UMass Amherst NM      
TWOMBLY, Xiana JR Rhode Island NM      
MANNA, Brooklyn SO Brown NM      
LODGE, Elizabeth SR UMass Amherst NM  
FOUL PASS PASS
w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
 

Finals Flight: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Mark Wind English Attempts Pts Note
1 HOPE, Jasmine SO Bryant5.91m +1.4 19'4.75"
FOUL 5.91 5.43 PASS 5.35 PASS
w: +0.0 w:+1.4 w:+3.1 w: +0.0 w:+2.3 w: +0.0
10
2 MCNALLY, Bridget SO Dartmouth5.64m +1.8 18'6"
5.38 5.37 5.64 5.42 5.45 5.47
w:+0.4 w:+0.7 w:+1.8 w:+1.7 w:-0.3 w:+0.3
8
3 TSOUKAS, Zoe SO Brown5.63m +2.3 18'5.75"
FOUL 5.63 5.34 4.72 FOUL 5.15
w: +0.0 w:+2.3 w:+0.2 w: +0.0 w: +0.0 w:+0.8
6
4 LAFAVE, Jordan FR UMass Amherst5.56m +1.0 18'3"
4.92 5.30 5.56 4.96 PASS PASS
w:+0.7 w:+0.9 w:+1.0 w:+1.5 w: +0.0 w: +0.0
5
5 DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst5.37m -1.6 17'7.50"
5.16 5.37 FOUL 5.23 PASS PASS
w: +0.0 w:-1.6 w: +0.0 w:-1.8 w: +0.0 w: +0.0
4
6 FASANELLI, Gabriela JR Dartmouth5.29m +2.0 17'4.25"
5.29 FOUL 5.26 FOUL 4.97 5.02
w:+2.0 w: +0.0 w:-0.5 w: +0.0 w:+2.0 w:+0.9
3
8 GORETOY, Virsavia SO Rhode Island5.21m +0.0 17'1.25"
5.00 5.21 4.95 5.15 PASS PASS
w:+1.7 w: +0.0 w:+0.2 w:+3.4 w: +0.0 w: +0.0
1
10 DENEHY, Nisa FR UMass Amherst5.06m +1.8 16'7.25"
5.04 4.86 5.06
w:+0.9 w:+1.5 w:+1.8
 
11 KURLAND, Heather FR UMass Amherst4.71m -0.4 15'5.50"
4.71 FOUL FOUL
w:-0.4 w: +0.0 w: +0.0
 
11 SELIGMANN, Delaney FR Brown5.29m +.8 17'4.25"
5.29 5.09 5.13 5.00 4.78 4.80
w:+0.8 w:+1.7 w:+5.0 w:+1.5 w:+0.8 w:+2.0
2
12 CONROY, Casey SO UMass Amherst4.51m -0.1 14'9.75"
4.38 4.48 4.51
w: +0.0 w:+1.0 w:-0.1
 
13 GORGENYI, Katelyn FR UMass Amherst5.21m +2.0 17'1.25"
FOUL 5.21 FOUL
w: +0.0 w:+2.0 w: +0.0
 
13 PINEDA, Savannah FR Bryant4.11m +1.9 13'6"
FOUL FOUL 4.11
w: +0.0 w: +0.0 w:+1.9
 
MANNA, Brooklyn SO BrownNM      
TWOMBLY, Xiana JR Rhode IslandNM      
REICHERTS, Danielle SR UMass AmherstNM      
LODGE, Elizabeth SR UMass AmherstNM  
FOUL PASS PASS
w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
 


#27 Men's Triple Jump

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth14.38m
2 DOKYI, Emanuele JR Northeastern13.59m
3 GLENDON, Tyler SO UMass Amherst12.74m
Total Entries: 3

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth 14.38m Black and Gold Invite
2 DOKYI, Emanuele JR Northeastern 13.59m Joe Donahue Games Opener
3 GLENDON, Tyler SO UMass Amherst 12.74m UMASS Invitational

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth 14.38m Black and Gold Invite
2 GLENDON, Tyler SO UMass Amherst 12.74m UMASS Invitational
3 DOKYI, Emanuele JR Northeastern 13.59m Joe Donahue Games Opener

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark Wind English Attempts Pts
1 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth 14.11m +1.3 46'3.50"
FOUL 14.11 13.84 FOUL PASS FOUL
w: +0.0 w:+1.3 w:+1.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
10
2 DOKYI, Emanuele JR Northeastern 13.58m -1.5 44'6.75"
13.26 13.41 13.58 13.33 FOUL FOUL
w:-1.5 w:+0.7 w:-1.5 w:-0.4 w: +0.0 w: +0.0
8
GLENDON, Tyler SO UMass Amherst DNS      

Finals Flight: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Mark Wind English Attempts Pts Note
1 BATLANKI, Rahul FR Dartmouth14.11m +1.3 46'3.50"
FOUL 14.11 13.84 FOUL PASS FOUL
w: +0.0 w:+1.3 w:+1.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
10
2 DOKYI, Emanuele JR Northeastern13.58m -1.5 44'6.75"
13.26 13.41 13.58 13.33 FOUL FOUL
w:-1.5 w:+0.7 w:-1.5 w:-0.4 w: +0.0 w: +0.0
8
GLENDON, Tyler SO UMass AmherstDNS      


#28 Women's Triple Jump

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 BARTHOLOMEW, Arianna FR Bryant10.50m
2 CONROY, Casey SO UMass Amherst10.70m
3 DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst10.72m
4 DRONZEK, Jessica SR UMass Amherst10.75m
5 GREEN, Jessica SR UMass Amherst10.80m
6 LAWLOR, Megan SO Bryant10.27m
7 WALLACE, Veronica SO Bryant10.50m
8 ZAGAMI, Gianna FR Bryant10.27m
Total Entries: 8

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 GREEN, Jessica SR UMass Amherst 10.80m
2 DRONZEK, Jessica SR UMass Amherst 10.75m
3 DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst 10.72m
4 CONROY, Casey SO UMass Amherst 10.70m
5 BARTHOLOMEW, Arianna FR Bryant 10.50m Black & Gold Invitational
6 WALLACE, Veronica SO Bryant 10.50m NEICAAA Indoor Track & Field Championship
7 LAWLOR, Megan SO Bryant 10.27m Northeast Conference Championship
8 ZAGAMI, Gianna FR Bryant 10.27m MIT Gordon Kelly Invitational

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 DRONZEK, Jessica SR UMass Amherst 10.75m
2 LAWLOR, Megan SO Bryant 10.27m Northeast Conference Championship
3 WALLACE, Veronica SO Bryant 10.50m NEICAAA Indoor Track & Field Championship
4 CONROY, Casey SO UMass Amherst 10.70m
5 GREEN, Jessica SR UMass Amherst 10.80m
6 BARTHOLOMEW, Arianna FR Bryant 10.50m Black & Gold Invitational
7 DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst 10.72m
8 ZAGAMI, Gianna FR Bryant 10.27m MIT Gordon Kelly Invitational

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark Wind English Attempts Pts
1 DRONZEK, Jessica SR UMass Amherst 10.59m +0.0 34'9"
FOUL FOUL 10.59 FOUL 10.40 FOUL
w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
10
2 GREEN, Jessica SR UMass Amherst 10.53m -2.0 34'6.75"
10.39 10.47 10.25 8.06 10.53 10.47
w:-1.3 w:+0.9 w:+0.8 w:+1.0 w:-2.0 w:-0.2
8
3 BARTHOLOMEW, Arianna FR Bryant 10.42m -0.4 34'2.25"
FOUL FOUL 10.31 FOUL 10.42 FOUL
w: +0.0 w: +0.0 w:-0.7 w: +0.0 w:-0.4 w: +0.0
6
4 ZAGAMI, Gianna FR Bryant 10.29m -0.1 33'9.25"
FOUL 10.00 10.04 10.29 FOUL FOUL
w: +0.0 w: +0.0 w:+1.5 w:-0.1 w: +0.0 w: +0.0
5
5 LAWLOR, Megan SO Bryant 10.20m +1.1 33'5.75"
9.74 9.84 FOUL 10.20 FOUL FOUL
w:-1.7 w:-1.5 w: +0.0 w:+1.1 w: +0.0 w: +0.0
4
6 CONROY, Casey SO UMass Amherst 10.10m +0.6 33'1.75"
9.79 10.10 9.85 PASS PASS PASS
w:+0.3 w:+0.6 w:-0.2 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
3
7 WALLACE, Veronica SO Bryant 9.82m -1.1 32'2.75"
FOUL 9.82 FOUL FOUL FOUL FOUL
w: +0.0 w:-1.1 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
2
DEVEAUX, Tiarra FR UMass Amherst DNS      

Finals Flight: 1

HPL JD Athlete Yr. Team Mark Wind English Attempts Pts Note
1 DRONZEK, Jessica SR UMass Amherst10.59m +0.0 34'9"
FOUL FOUL 10.59 FOUL 10.40 FOUL
w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
10
2 GREEN, Jessica SR UMass Amherst10.53m -2.0 34'6.75"
10.39 10.47 10.25 8.06 10.53 10.47
w:-1.3 w:+0.9 w:+0.8 w:+1.0 w:-2.0 w:-0.2
8
3 BARTHOLOMEW, Arianna FR Bryant10.42m -0.4 34'2.25"
FOUL FOUL 10.31 FOUL 10.42 FOUL
w: +0.0 w: +0.0 w:-0.7 w: +0.0 w:-0.4 w: +0.0
6
4 ZAGAMI, Gianna FR Bryant10.29m -0.1 33'9.25"
FOUL 10.00 10.04 10.29 FOUL FOUL
w: +0.0 w: +0.0 w:+1.5 w:-0.1 w: +0.0 w: +0.0
5
5 LAWLOR, Megan SO Bryant10.20m +1.1 33'5.75"
9.74 9.84 FOUL 10.20 FOUL FOUL
w:-1.7 w:-1.5 w: +0.0 w:+1.1 w: +0.0 w: +0.0
4
6 CONROY, Casey SO UMass Amherst10.10m +0.6 33'1.75"
9.79 10.10 9.85 PASS PASS PASS
w:+0.3 w:+0.6 w:-0.2 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
3
7 WALLACE, Veronica SO Bryant9.82m -1.1 32'2.75"
FOUL 9.82 FOUL FOUL FOUL FOUL
w: +0.0 w:-1.1 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0 w: +0.0
2
DEVEAUX, Tiarra FR UMass AmherstDNS      


#29 Men's Shot Put

Entries

Athlete Yr. Team Seed Note
1 CIRELLA, Stephen SR Rhode Island16.08m
2 CLOUTIER, Brett SR Bryant15.81m
3 DION, William SO UMass Amherst13.65m
4 DUBIEL, Grant SO Bryant14.18m
5 DUGGAN, Joseph FR UMass Amherst14.86m
6 EARLY, Tevin SO UMass Amherst13.92m
7 FOLAN, Ronan FR Brown14.33m
8 GABRIEL, Michael FR Dartmouth14.50m
9 GURTH, Tyler FR Brown14.67m
10 JACOBS, Derek SR Rhode Island17.49m
11 KROGH, Matthew FR Dartmouth13.91m
12 MORSE, Nick SO Rhode Island15.23m
13 O'BRIEN, Coston SR UMass Amherst15.92m
14 PABLE, Benjamin FR Dartmouth14.50m
15 SCHMID, Leon SR Bryant14.04m
16 TAVARONE, Christopher SO Rhode Island15.92m
Total Entries: 16

Performance List

Athlete Yr. Team Seed Note
1 JACOBS, Derek SR Rhode Island 17.49m Coach's Invitational
2 CIRELLA, Stephen SR Rhode Island 16.08m Black & Gold Invitational
3 TAVARONE, Christopher SO Rhode Island 15.92m UCONN Dog Fight
4 O'BRIEN, Coston SR UMass Amherst 15.92m Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
5 CLOUTIER, Brett SR Bryant 15.81m IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
6 MORSE, Nick SO Rhode Island 15.23m NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
7 DUGGAN, Joseph FR UMass Amherst 14.86m 2022 Giegengack Invitational
8 GURTH, Tyler FR Brown 14.67m Black & Gold Invitational
9 GABRIEL, Michael FR Dartmouth 14.50m
10 PABLE, Benjamin FR Dartmouth 14.50m
11 FOLAN, Ronan FR Brown 14.33m 2022 Giegengack Invitational
12 DUBIEL, Grant SO Bryant 14.18m NEC Indoor Track & Field Championships
13 SCHMID, Leon SR Bryant 14.04m Black & Gold Invitational
14 EARLY, Tevin SO UMass Amherst 13.92m Brown Alden Invitation
15 KROGH, Matthew FR Dartmouth 13.91m 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Sunday)
16 DION, William SO UMass Amherst 13.65m 2022 Giegengack Invitational

Start Lists

Lane Athlete Yr. Team Seed Note
1 EARLY, Tevin SO UMass Amherst 13.92m Brown Alden Invitation
2 CLOUTIER, Brett SR Bryant 15.81m IC4A/ECAC Indoor Track & Field Championships
3 SCHMID, Leon SR Bryant 14.04m Black & Gold Invitational
4 TAVARONE, Christopher SO Rhode Island 15.92m UCONN Dog Fight
5 JACOBS, Derek SR Rhode Island 17.49m Coach's Invitational
6 MORSE, Nick SO Rhode Island 15.23m NEICAAA Outdoor Track & Field Championships
7 FOLAN, Ronan FR Brown 14.33m 2022 Giegengack Invitational
8 DUGGAN, Joseph FR UMass Amherst 14.86m 2022 Giegengack Invitational
9 GABRIEL, Michael FR Dartmouth 14.50m
10 PABLE, Benjamin FR Dartmouth 14.50m
11 GURTH, Tyler FR Brown 14.67m Black & Gold Invitational
12 DUBIEL, Grant SO Bryant 14.18m NEC Indoor Track & Field Championships
13 CIRELLA, Stephen SR Rhode Island 16.08m Black & Gold Invitational
14 KROGH, Matthew FR Dartmouth 13.91m 2022 Boston University John Thomas Terrier Classic (Sunday)
15 O'BRIEN, Coston SR UMass Amherst 15.92m Atlantic 10 Indoor Track & Field Championships
16 DION, William SO UMass Amherst 13.65m 2022 Giegengack Invitational

Results

Finals

PL JD Athlete Yr. Team Mark English Attempts Pts
1 CIRELLA, Stephen SR Rhode Island 15.74m 51'7.75"
FOUL FOUL 13.51 15.74 15.53 15.23
10
2 JACOBS, Derek SR Rhode Island 15.40m 50'6.25"
14.58 FOUL 15.40 FOUL FOUL FOUL
8
3 CLOUTIER, Brett SR Bryant 15.32m 50'3.25"
14.73 15.32 14.29 14.09 14.68 14.45
6
4 TAVARONE, Christopher SO Rhode Island 14.96m 49'1"
14.96 FOUL 14.40 FOUL FOUL